ARCHIWUM: 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018

2009 

 

 

10 stycznia 2009

Minęły niespełna 2 miesiące odkąd zaistnieliśmy w sieci, a już widać jakim cieszymy się zainteresowaniem. Całkowita liczba odsłon to 4666, średnia liczba odsłon z ostatnich 40-tu dni to 50, dzień o największej liczbie odsłon to 16 grudzień, gdzie było ich 118. Oglądalność wynosi 76,2% w Wielkopolsce, 9,53% na Mazowszu oraz 4,77% na Warmii i Mazurach. Oglądali nas w Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, USA i na Ukrainie. Największą popularnością cieszą się albumy fotograficzne, oraz co ciekawe - stare kroniki. Dalej nagrania audio oraz video. Naszą stronę indeksują największe światowe wyszukiwarki, takie jak: google, yahoo, altavista, onet, wp. W wynikach wyszukiwania znajdujemy się na czołowych miejscach tych list (w pierwszych piątkach), co jest niewątpliwie naszym dużym sukcesem. Zamieszczone tutaj zestawienie mówi samo za siebie, a osiągnięta pozycja powinna mobilizować nas wszystkich, którym sprawy kultury naszej gminy nie są obojętne. Raz jeszcze zapraszamy do współpracy.

14 stycznia 2009

Pragniemy poinformować, że w konkursie na "Najładniejszą iluminację świetlną posesji", udział wzięło 12 posesji z terenu naszej gminy. Komisja konkursowa w składzie: Przemysław Domagalski - przewodniczący oraz Anna Ziemniczak, Irena Jedlińska,, Halina Rogowska i Anna Mizerna - członkowie komisji, po obejrzeniu wszystkich iluminacji świetlnych, postanowiła przyznać nagrody: Jerzemu Balcerczakowi z Kramska, Sławomirowi Kreczmerowi z Kramsk-Łęgów, Antoniemu Tylkowskiemu z Kramska, Helenie Kreczmer z Pąchowa oraz Annie Radke z Kramsk-Pola. Ponadto komisja wyróżniła: Beatę Józala z Rudzicy, Jacka Krysztofika z Izabelina, Karola Wróbla z Izabelina, Beatę Grochowską z Rudzicy, Sołecki Dom Kultury w Izabelinie, Jana Kantarowskiego z Izabelina oraz Wojciecha Kozłowskiego z Rudzicy. Zobacz foto

28 stycznia 2009

Tradycyjnie jak co roku, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizowały Dzień Seniora. Mieszkańcy sołectw Kramska, Kramsk-Pola, Lichnowa, Kramsk-Łazów, Kramsk-Łęgów i zaproszeni goście spotkali się w sali OSP w Kramsku, by spędzić ze sobą parę miłych godzin. Wszystkich zebranych powitała pani Anna Mizerna zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i złożyła Seniorom  najserdeczniejsze życzeń. Do życzeń dołączyła się pani Aleksandra Majkowska, zastępca wójta gminy Kramsk.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Studia Piosenki: Krystian Cichocki, Katarzyna Szkudlarek, Klaudia Wiśniewska, Milena Adamczyk, zespół teatralno-obrzędowy „Świętojanki” ze spektaklem „W wiejskiej kuźni”,  Kramska Kapela Podwórkowa oraz miejscowy zespół  „Sentymentalne serca”. Spotkanie miało charakter bardzo uroczysty i świąteczny. Wszyscy zebrani świetnie się bawili, a życzeń dla seniorów nie było końca. Zobacz foto

5 lutego 2009

W szczelnie wypełnionej sali GOK-u odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych. Wzięło w nich udział 26 uczestników ze szkól naszej gminy. Komisja w składzie: Andrzej Kotłowski, Anna Mizerna i Olga Kubska postanowiła zakwalifikować następujących  uczestników do eliminacji rejonowych: Gabrielę Juszczak i Julię Wałowską z Patrzykowa, Paulinę Maciejewską z Wysokiego, Klaudię Lange z Anielewa, Nikolę Dębowską z Patrzykowa, Anitę Maciejewską z Wysokiego oraz Marikę Karbowską z Patrzykowa. Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy ufundowane przez dyrektora ośrodka. Zobacz foto

11 lutego 2009

 
Z żalem i smutkiem pragniemy poinformować o śmierci Mariana Józefiaka, członka zespołu "Świętojanki". Miał 71 lat i jeszcze niedawno mogliśmy Go zobaczyć w spektaklu "W wiejskiej kuźni". Dzisiaj, na cmentarzu parafialnym w Kramsku, odbędzie się Jego pogrzeb. Rodzinie i Jego najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia.

12 lutego 2009

Podobnie jak tydzień temu, tylko w nieco zmienionej scenografii, sala naszego ośrodka wypełniła się uczestnikami eliminacji rejonowych XVII Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych, zatytułowanych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ... ". Spośród 11 uczestników, komisja w składzie: Aleksandra Majkowska, Irena Jedlińska i Wanda Wieczorek,  zakwalifikowała następujących uczestników do eliminacji międzypowiatowych:  Anitę Maciejewską, Marcelinę Siwik, Marikę Karbowską, Gabrielę Juszczak, Klaudię Lange oraz Paulinę Maciejewską. Wszyscy uczestnicy - z rąk dyrektora ośrodka - otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy - dodatkowo, nagrody książkowe. Zobacz foto

12 lutego2009

 
FERIE Z CIOTKĄ TEKLĄ - produkcja i wykonanie: Anna i Wiesław Bugajni. Program interaktywny z udziałem wszystkich dzieci. Znakomita, pouczająca zabawa. W programie między innymi: piosenki, konkursy, teatrzyk kukiełkowy. Zapraszamy 21 lutego na godzinę 16.00 do sali OSP w Kramsku.

20 lutego 2009

W dniach od 16 do 18 lutego odbyły się muzyczne warsztaty szkoleniowe dla członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Kramsku. W planie zajęć znalazły sie między innymi:
  - próby sekcyjne (poszczególne grupy instrumentów),
  - próby całej orkiestry,
  - analiza nagrań wideo z konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów orkiestr dętych,
  - doskonalenie gry marszowej (hala sportowa gimnazjum w Kramsku).
  W repertuarze warsztatów znalazły się: chorały, wiązanka przebojów " Abba Gold", "Europa Marsz", "Graj piękny cyganie", "Eine reise ins Glueck". Podsumowaniem warsztatów był wspólny wyjazd  do kina IMAX w Poznaniu na projekcję filmu w technice 3D pod tytułem "Życie oceanów".
Zobacz foto

23 lutego 2009

Wzorem lat ubiegłych zorganizowaliśmy dla dzieci  imprezę pod hasłem „Ferie z ciotką Teklą”. I jak co roku atrakcją specjalną było przedstawienie teatralno-edukacyjne w wykonaniu artystów z Krakowa. Podczas występu dzieci bawiły się wspaniale z bohaterami opowieści, z „ciotką Teklą”, „Bartmanem” i „Roztropkiem”. Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ dzieci wspólnie z „ciotką Teklą” śpiewały piosenki, tańczyły hip-hopa. Brały również udział w konkursach, w których nagrodami były płyty CD z piosenkami artystów. Po przedstawieni odbyła się dyskoteka w rytmach piosenki „ciotki Tekli”. Nasi mali widzowie występem byli oczarowani, rodzice również, co było dla nas organizatorów największą nagrodą. Zobacz foto  (tekst Anna Mizerna)

3 marca 2009
 
Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Kobiet, który odbędzie się 8 marca o godz. 17.00 w sali OSP w Kramsku. W programie atrakcje jakich jeszcze nie było.

10 marca 2009

Niewątpliwą atrakcją wieczoru i programu adresowanego głównie dla Pań był sam prowadzący Robert Żurański, który z właściwą sobie swadą, nie tylko doskonale radził sobie w roli konferansjera, to na dodatek dbał jeszcze o uśmiechy na widowni. Niech żałują ci, którzy na koncert nie przyszli, bo ani fotografie, ani też krótka relacja filmowa, prawdziwie panującej atmosfery nie oddadzą. Bawili się oczywiście wszyscy i jak zauważył to prowadzący, na wszystkich poziomach (miał oczywiście na myśli zarówno parkiet jak i scenę), a to za sprawą cudownych wykonawców, którzy pojawiali się na scenie. I tak usłyszeć mogliśmy DZIECI KUJAW, które zaśpiewały "Czerwone jabłuszko", "Nie chodź koło róży", "Kujawiaka" oraz "Pognała wołki". Wszystkie te utwory muzycznie opracował sam Robert Żurański, który oczywiście wraz z żoną Karoliną jest instruktorem tegoż zespołu. W kramskim debiucie dobrze wypadł kwartet ZSGE "Górnik Brass" w specjalnie na ten wieczór przygotowanym repertuarze ("Salut", "Wesoły wieśniak", "Mercy, Mercy, Mercy", "Stand By Me", "Jożin z Bażin"). W barwnej scenografii ślicznie prezentowały się dziewczęta ze Studia Piosenki, którego instruktorką jest Karolina Żurańska. Kolejno usłyszeliśmy: Kasię Szkudlarek w piosence "Będę grać w zielone", Klaudię Wiśniewską w piosence "Moja koleżanka", Milena Adamczyk zaśpiewała "Z liściem na trzy czwarte", zaś Izabela Wiśniewska piosenkę "Róża i jeż". I wreszcie przyszła kolej i na nich. Widziałem, że wielu z nich nie mogło się już doczekać. Siedzieli i czekali. Za oknami zapadał już zmrok, przy stolikach paliły się lampki, widownia na moment zamarła w bezruchu, kiedy zagrali "One Moment In Time". Mały trębacz w okrągłych okularkach, po odegraniu swojej partii, siadając, spojrzał na siedzącego z lewej strony Roberta. Potem jeszcze usłyszeliśmy "Tijuanę Taxi", "Abbę Gold", "Graj piękny Cyganie" oraz dwa marsze: "W defiladowym słońcu" i "Poranną pocztę". Kiedy już wszystko wybrzmiało Robert złożył serdeczne życzenia wszystkim przybyłym Paniom oraz podziękował za udział w koncercie, wyrażając jednocześnie przekonanie, że następne takie spotkania odbywać się będą z jeszcze większą publicznością. Dodać jeszcze powinienem, choć jest to fakt oczywisty, że aranżację sali oraz dekorację stołów przygotowały i gości obsługiwały nasze dziewczyny (bez dziwnych skojarzeń proszę). Dyrektor zaś dopytuje się o jakieś męskie agencje. Coś mi się wydaje, że następny 8 marca może być jeszcze ciekawszy. Póki co zobaczcie foto oraz video (37 MB)

13 marca 2009

W dniach 6-7 marca 2009 roku delegacja kobiet z gminy Kramsk:  Anna Tomalak, Halina Rogowska, Anna Mizerna, Agata Kołodziejczak, Aneta Plecka, Wiesława Krawiec oraz Maria Andrzejewska wyjechały do partnerskiej gminy Wageningen w Holandii na Międzynarodowe Spotkanie Kobiet.
Podczas trzydniowego pobytu panie miały okazję zwiedzić wiele charakterystycznych i ciekawych miejsc w Wageningen. Jedną z atrakcji był  uniwersytet, który jest również ośrodkiem naukowym związanym z technologią żywności, rolnictwem i zarządzaniem gospodarką wodną. Zwiedziły miejscowy park położony pięknie nad Renem, gdzie można było podziwiać rzadkie gatunki drzew, krzewów i roślin. Panie odbyły również krótką wycieczkę malowniczymi uliczkami podziwiając architekturę tego pięknego miasta. Program spotkania  nie obejmował tylko i wyłącznie zwiedzania. W czasie pobytu delegacja uczestniczyła w warsztatach odnośnie nadchodzących wyborów do parlamentu europejskiego. Dyskutowano na temat dyskryminacji kobiet na tle religijnym i rasowym. Dużo uwagi poświęcono przemocy ze względu na płeć i orientację seksualną.
Po warsztatach odbył się w bibliotece publicznej wieczór literacki, podczas którego panie czytały wiersze Wisławy Szymborskiej w języku ojczystym oraz śpiewały znane polskie piosenki. W taki sposób nasza delegacja kobiet przybliżyła i zaprezentowała polską kulturę i inne walory.
Po pracowitym dniu w sobotni wieczór delegacje z Polski, Francji, Chorwacji i Niemiec świętowały wspólnie z kobietami z Wageningen Międzynarodowy Dzień Kobiet. Specjalnie na ten dzień gospodarze przygotowali część artystyczną w wykonaniu miejscowych artystów. Natomiast delegacja pań z Kramska przygotowała prezentację polskich tradycyjnych potraw: polską kiełbasę,  kaszankę, kwaszony ogórek, placek drożdżowy, smalec oraz nasz tradycyjny chleb. W trakcie spotkania panie z innych krajów miały możliwość degustacji potraw.
Niedziela była ostatnim dniem pobytu. Tego dnia kobiety uczestniczyły we mszy św. w intencji kobiet. Cała wizyta zakończyła się wspólnym obiadem, wręczeniem upominków i pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.
W opinii kobiet uczestniczących w spotkaniu wyjazd ten stanowił dla nich prawdziwe otwarcie na Europę, wzbudził ich zainteresowanie odmiennymi obyczajami, pokazał potrzebę zrozumienia i tolerancji dla innych religii i stylów życia. Z całą pewnością można uznać, że zostały spełnione założone cele spotkania i wypada życzyć, by te kontakty były z powodzeniem kontynuowane. Przypomnijmy, jak było 3 lata temu w Kramsku  video  (32 MB) 
(tekst Anna Mizerna)

19 marca 2009
 
W dniach 14 -15 marca  odbyły się warsztaty dla zespołów śpiewaczych oraz zespołów ludowych. Organizatorami warsztatów było Centrum Kultury i Sztuki przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. Pierwszego dnia z zespołami spotkali się: Maria Witczak i Krystian Weber, instruktorzy z Centrum Kultury i Sztuki . Omówione zostały oferty regulaminowe, dobór repertuaru, interpretacja piosenek oraz kultura słowa. W niedzielę warsztaty z zespołami ludowymi przeprowadziła Magdalena Wasińska, etnomuzykolog z Poznania. Głównym tematem spotkania był dobór repertuaru oraz techniki wykonawcze. Zobacz foto (dwa ostatnie dzięki uprzejmości Pawła Hejmana).
 
20 marca 2009
 

 
SERENADA z Grąblina rozpoczęła serię nagrań, których zamierzamy dokonać w najbliższym czasie w Studio   SIGMA Tv. W następnej kolejności studio odwiedzą kolejne zespoły, które w tej chwili koncentrują się nad repertuarem, który chcą zaprezentować. Z nagranego materiału powstanie płyta muzyczna nie tylko promująca nasz dorobek artystyczny. Bardziej nam bowiem zależy na realizacji materiału dokumentującego poziom kultury śpiewaczej naszego regionu w kontekście przemian pokoleniowych i zachowaniu tegoż obrazu dla przyszłych pokoleń. Taka jest nasza rola i zarazem społeczna misja, którą chcemy realizować. Taka jest też rola tych wszystkich, którym taka świadomość w ich działałności przyświeca. "Odejdą w nicość, ale ich śpiewanie na długo pozostanie" - powiedział mi kiedyś w rozmowie znany krytyk muzyczny. Cieszmy się, że możemy "ocalić coś, od zapomnienia".

23 marca 2009

Z wydarzeń minionego tygodnia należałoby odnotować wizytę Honorowego Obywatela Kramska, Andrzeja Batora w naszym ośrodku oraz występ DZIECI KUJAW na scenie KDK-u. Przypominając historię związku Andrzeja Batora z Kramskiem trzeba sięgnąć pamięcią do roku 2002 i koncertu z okazji Dnia Kobiet, który wtedy miał miejsce. Ówczesny kronikarz napisał wtedy: "Szczególnym gościem tego koncertu był sławny artysta Andrzej Bator - baryton, który wystąpił wraz z zespołami ... W trakcie koncertu dokonano zmiany nazwy zespołu "Sami Swoi" na nazwę "Sentymentalne serca". Ojcem chrzestnym tego imienia jest Andrzej Bator". Tyle historii. Czym zaowocuje ta wizyta przekonamy się niebawem. W końcu Ojciec Chrzestny to zacna figura.

Powiedzieć, że DZIECI KUJAW zaprezentowały się ślicznie na deskach KDK-u w sobotnim programie zorganizowanym przez TPD w Koninie, to zbyt mało. Młoda widownia zamarła z zachwytu kiedy zaśpiewały i zagrały "Pognała wołki" i "Kujawiaka". Nie przeszkodziły im nawet beznadziejnie ustawione mikrofony i również beznadziejna obsługa techniczna sceny. W plejadzie młodych wykonawców występujących tego dnia na konińskiej scenie były, krótko mówiąc, najlepsze i najbardziej wiosenne. Moje gratulacje. Kilka foto z tych występów.

26 marca 2009

Uczestniczyłem dzisiaj w niecodziennej przygodzie. Razem z Karoliną i Przemkiem, już z samego rana wyruszyliśmy na "łowy". Terenem łowieckim była nasza gmina i znajdujące się tutaj szkoły, ja zaś, zamiast broni, uzbrojony byłem w ...aparat fotograficzny. Polowanie zaczęliśmy w Anielewie, potem poprzez Wolę Podłężną i Wysokie dotarliśmy do Bilczewa, odwiedziliśmy Święciec (bardzo dobry teren łowiecki), by zakończyć polowanie w Helenowie (tutaj trafiliśmy kilka dobrych sarenek). A tak już zupełnie poważnie domyślacie się zapewne, że obserwowałem badania predyspozycji muzycznych dzieci do STUDIA PIOSENKI, które odbywały się pod czujnym okiem naszych najlepszych specjalistów od śpiewu i muzyki. Nie będę opisywał szczegółowo jakimi zdolnościami należało się wykazać, by znaleźć uznanie w oczach komisji. Powiem jedynie, że "Wlazł kotek na płotek" będzie z pewnością śnił mi się długo po nocach. Ci którzy otrzymali pozytywną opinię komisji, zostali zaproszeni do udziału w zajęciach wokalnych prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli zatrudnionych w naszym ośrodku. I byłoby cudownie, gdyby z takiej szansy skorzystali. Ja zaś w imieniu grupy myśliwych dziękuję tym wszystkim, którzy tereny łowieckie przygotowali i są otwarci na dalszą współpracę. Zobacz trofea (mogą zawierać sceny drastyczne, radzę oglądać w towarzystwie dorosłych).

27 marca 2009

Pragniemy poinformować, że w mającym dziś miejsce w Poznaniu 14 Konkursie Piosenki WYGRAJ SUKCES w którym startowały Iza oraz Klaudia Wiśniewskie z naszego ośrodka, jury po wysłuchaniu około 40-tu uczestników, zakwalifikowało do następnego etapu Izę Wiśniewską. Klaudia otrzymała wyróżnienie. Zobacz foto, dyplomy: Izy Klaudii, wyróżnienie Klaudii

W tegorocznych eliminacjach wstępnych weźmie udział 1837 wokalistów z całej Polski. Najwięcej wokalistów 611! zgłosiło się w III kategorii wiekowej czyli gimnazjaliści, na drugim miejscu 347! najmłodsi, czyli soliści z klas 1-3, w drugiej kategorii wiekowej czyli soliści z klas 4-6 to też pokaźna liczba czyli 300 solistów i 279 solistów szkół ponad gimnazjalnych. Nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko trzymać kciuki za Izę. Wszystko o konkursie na stronie www.wygrajsukces.com.pl

30 marca 2009

"Folklorem Malowane" to impreza która odbyła się w minioną niedzielę w Miejskim Domu Kultury w Kole, na którą zaproszone zostały ŚWIĘTOJANKI ze spektaklem "U trepiorza". Ponadto na scenie zaprezentowali się: Zespół Tańca Ludowego KOŚCIELEC z Kościelca oraz Teatr Obrzędowy BOROWIOKI z GOK-u w Babiaku ze spektaklem "Wielkanoc na Kujawach Borowych". Widownia żywo reagowała na to, co działo się na scenie podczas występów artystów ze Święćca nagradzając ich wielokrotnymi brawami. Żywiołowo i barwnie prezentowała się młodzież z Zespołu Tańca Ludowego, która wykonała również pokaz tańca narodowego w formie towarzyskiej. W holu i na korytarzu prezentowali się ze swoimi pracami miejscowi rękodzielnicy, wśród których dostrzegłem też  znajome twarze. Rozstrzygnięto konkursy plastyczne "Kartka wielkanocna" oraz "Zajączek wielkanocny" i wręczono nagrody. Na zakończenie wszystkich uczestników imprezy zaproszono do wspólnego, wielkanocnego stołu. Nad całością czuwała Pani Aleksandra Chwalisz, instruktorka d/s kultury wraz z innymi pracownikami MOK-u. Zobacz foto

5 kwietnia 2009

"II Biesiada Wielkanocna" odbyła się wczoraj w Domu Kultury w Golinie. Wzięły w niej udział dwa Koła Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy i Lubieczy oraz Rada Sołecka z Kawnic. Uczestnicy przygotowali tradycyjne dania wielkanocne: wypieki, napitki oraz święconkę. Jury wyróżniło i przyznało nagrody w następujących kategoriach: danie wielkanocne - tutaj dwie równorzędne nagrody - za żurek staropolski dla KGW w Kraśnicy i za szaszłyki w sukience dla rady Sołeckiej w Kawnicach, wypiek wielkanocny - nagroda za mazurek dla rady sołeckiej w Kawnicach, napój - nagroda za miód pitny dla KGW ze wsi Lubiecz, święconka - nagroda dla KGW z Kraśnicy.
W czasie biesiady wystąpiły WINNICZANKI z Kramska oraz Zespół SENIOR z Goliny. W programie usłyszeliśmy pieśni wielkopostne oraz piosenki ludowe związane z tradycją wielkanocną. Równocześnie został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny Na Najpiękniejszego Zająca Wielkanocnego. Jury przyznało następujące nagrody:
I. Natalia Torzecka kl. I b
II. Damian Wawrzyniak kl. III f
III. Klaudia Borkiewicz kl. III g wszyscy z gimnazjum w Golinie.
Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką zająca wielkanocnego w formie przestrzennej. Celem konkursu była prezentacja twórczości dzieci i młodzieży ukazująca radość i klimat Świąt Wielkanocnych. Sprawcą całego zamieszania był oczywiście Dom Kultury w Golinie. Przyznam, że żal było nam odjeżdżać po tym co wypiliśmy i zjedliśmy, ale cóż. Lucynko, obiecujemy o Was pamiętać i częściej do Was zaglądać. Dla tych, którzy nie byli przywieźliśmy kilka foto

16 kwietnia 2009
 
Urząd Gminy i Klub Seniora oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku zapraszają wszystkich mieszkańców na uroczystość wielkanocną "Kramskie wybijanie żuru", które odbędzie się 18 kwietnia br. o godz. 16.00 w auli Publicznego Gimnazjum w Kramsku. W programie między innymi: degustacja potraw, ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród i wyróżnień. W czasie imprezy prowadzona będzie akcja charytatywna dla Sebastiana Ziółkowskiego. Zapraszamy do udziału.

21 kwietnia 2009

Obfitował nam tydzień w wydarzenia kulturalne. Jak wcześniej zapowiadaliśmy, 18 kwietnia br. odbyło się II Kramskie Wybijanie Żuru, zaś 19 kwietnia hucznie obchodziliśmy jubileusz 40-lecia powstania Zespołu Ludowego ŚWIĘTOJANKI ze Święćca. Ta pierwsza uroczystość miała miejsce w auli Publicznego Gimnazjum w Kramsku. To druga taka impreza zorganizowana przez wójta naszej gminy, Klub Seniora, oraz Gminny Ośrodek Kultury. Uroczystość miała na celu kultywowanie tradycji i obrzędów związanych ze świętem Wielkiej Nocy. Wzięło w niej udział wielu zaproszonych gości m.in. pani Małgorzata Waszak – w-ce starosta powiatu konińskiego, pan Andrzej Nowak - przewodniczący rady powiatu, pan Kazimierz Wiktorski – dyrektor Centrum Ubezpieczeń i Leasingu „ Uniqa” w Koninie, pani Maria Wróbel – radna powiatu oraz władze i mieszkańcy naszej gminy. W tradycje Wielkiej nocy wpisują się kwesty, dlatego naszej imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy dla Sebastiana który choruje na białaczkę limfatyczną. Rodzice dzieci ze szkoły podstawowej w Święćcu, sołtysi wsi Jabłkowa, Święćca i Pąchowa przyłączyli się do akcji i specjalnie na tę okazję upiekli pyszne ciasta. Natomiast wykwintne dania na przepięknie udekorowanych stołach przygotowały panie z Klubu Seniora w Kramska. Można było skosztować m.in. nadziewanej kaczki czy tradycyjnego regionalnego żuru. W trakcie degustacji czas umilały zespoły działające przy naszym ośrodku : „Winniczanki”, „Sentymentalne Serca” oraz dziecięcy zespół ludowy „Dzieci Kujaw”. Odbyły się dwa konkursy plastyczne na „ Najładniejszy koszyczek wielkanocny” w którym nagrody otrzymali: Monika Wróbel z zespołu licealnego, Aleksandra Beerkens, Patryk Rybarczyk, Arkadiusz Durczyński, Anna Budny, Dominika Ochnicka, Karina Juszczak z publicznego gimnazjum w Kramsku, Oliwia Rusin i Izabela Wiśniewska ze szkoły podstawowej w Kramsku, oraz na „Najładniejszą palmę wielkanocną” - Kamil Ryszewski, Aleksandra Bońka, Paulina Wawrzyniak, Klaudia Markowska. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, których fundatorem był pan Andrzej Nowak oraz GOK w Kramsku. Sobotnie biesiadowanie nie byłoby tak uroczyste gdyby nie sponsorzy,  którzy wsparli finansowo i materialnie uroczystość.  Dziękujemy: Gminnemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu z Kramska, firmie „Cezas” z Konina, firmie „Katarzyna-Turist” z Piotrkowic, wójtowi gminy Kramsk Józefowi Karmowskiemu i przewodniczącemu rady gminy Kramsk Bogumiłowi Leszczakowi oraz wszystkim tym, dzięki którym impreza mogła się odbyć. Zobacz galerię foto  (tekst Olga Kubska)

Druga odbyła się w sali Wiejskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego DRUH w Święćcu. Długo opisywać by wszystko, co tam się działo. Wspomnę jedynie, że w atmosferze wzajemnej zabawy czas upłynął niesamowicie szybko i trudno było się rozstawać z dostojnymi Jubilatami. Sami wzięli sprawy w swoje ręce, tzn., że w roli prowadzących zobaczyliśmy Kazimierę Olejniczak i Wiesława Adamczyka. Usłyszeliśmy wszystkie nazwiska osób kiedykolwiek z zespołem związanych. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli. W kilku słowach zapoznaliśmy się z bogatą historią zespołu. Wśród licznie przybyłych gości dostrzegliśmy posłankę na Sejm RP - Elżbietę Streker-Dembińską, wójta gminy Kramsk - Józefa Karmowskiego oraz przewodniczącego rady gminy - Bogumiła Leszczaka, księdza Sławomira Kasprzaka - proboszcza naszej parafii, Henryka Nowaka, Krystiana Webera, Stanisława Świątczaka - miejscowego radnego,  prezesa jednostki OSP Święciec - Kazimierza Myślińskiego oraz Marylkę Adamczyk - sołtysową wsi. Obecna na sali była też jedna z założycielek i pierwsza kierowniczka zespołu - pani Janina Piasecka w otoczeniu rodziny Gwoździów, którzy nadal udzielają się muzycznie. Przybyły wszystkie zespoły działające przy naszym ośrodku. Życzenia, prezenty, wspomnienia, kwiaty, fotografie i film prezentujący dorobek zespołu na przestrzeni lat. I gromkie "Sto lat" odśpiewane ze sceny przez "Kramską Kapelę Podwórkową". Potem jeszcze "Dzieci Kujaw" w repertuarze ludowym cudownie - klamrą czasu - dopięły wszystko na ostatni guzik. Nareszcie można było usiąść do uginających się stołów (bynajmniej nie od starości). Widać, że kryzys tutaj jeszcze nie dotarł. Uśmiech zadowolenia dostrzegłem też na wcześniej zamyślonej twarzy Przemka Domagalskiego - naszego dyrektora. Gdzieś ze sceny usłyszałem głos Pawła zachęcającego do wspólnego tańca, a na sali pojawił się ogromny tort z napisem 40 LAT. Nie mogłem się oprzeć, kiedy pani Kazia postawiła przede mną pysznie wyglądający kawałek. Jurek z Izabelina zatańczył chyba ze wszystkimi, gorszy nie był Boguś (nie darował nawet Przemkowi). Ania po tańcu ze mną zachorowała. Przy stołach trwały ożywione dyskusje o różnych interesach (nasz wójt planuje, np. wszystkich ubrać w .... trepy, produkowane nie gdzie indziej tylko w Święćcu). Znakomity pomysł nie tylko na lato. Żal było odjeżdżać. Ale tą radość trzeba było zobaczyć. Radość ze spełnionego życia - i gotowość - jak powiedział ksiądz Sławek - dzielenia się tą radością z innymi. Zobacz foto  video (45 MB)

23 kwietnia 2009
 
Serdecznie zapraszamy na Majówkę, która odbędzie się 2 maja br. w Amfiteatrze w Kramsku. Grał będzie Zespół LEGATO. Początek godz.19.00. W dniu następnym, tj. 3 maja zapraszamy zaś na wieczornicę z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka. W programie: 16.00 - msza św. w kościele św. Stanisława w Kramsku, 17.00 - przemarsz orkiestry i pocztów sztandarowych ulicami Kramska, 17.20 - część artystyczna.

24 kwietnia 2009

W ramach projektu „Z książka na ty” w naszym ośrodku, w dniu 24 kwietnia 2009 roku odbyło się spotkanie autorskie z panią Ewą Chotomską. Pani Ewa jest autorką tekstów piosenek dla dzieci oraz autorką programów telewizyjnych „Budzik”, „Tik-Tak”, „Jedyneczka”. Na spotkanie z przedszkolakami pani Ewa przybyła w bardzo kolorowym stroju z programu „Tik-Tak” jako ciotka Klotka. Autorka w sposób spontaniczny i bezpośredni rozmawiała z dziećmi i opowiadała o swojej pracy w telewizji. Wypowiedzi urozmaicała recytacją wierszy i dowcipami, czym rozbawiła młodych słuchaczy. Razem z dziećmi śpiewała znane dobrze piosenki jej autorstwa. Błyskotliwy humor aktorski sprawił, że spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Na zakończenie dzieci podziękowały za spotkanie i wręczyły pani Ewie bukiet pięknych kwiatów. (tekst Anna Mizerna)

2 maja 2009

W minionym tygodniu Iza Wiśniewska wzięła udział w kolejnych eliminacjach 14 Konkursu Piosenki WYGRAJ SUKCES, które odbyły się tym razem w Ostrowie Wlkp. W swojej kategorii wiekowej wypadła znakomicie, co jednak i tak było za mało by dostać się do finału. Z grupy eliminacyjnej liczącej około 50 osób tylko 10 otrzymało prawo występu w finale, który odbędzie się w Tarnobrzegu. Iza się jednak nie poddaje. Mówi, że śpiewanie to dla niej doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, wyjazdy na konkursy są zaś sposobem na poznawanie świata i ciekawych ludzi. Zobacz foto

6 maja 2009

LEGATO rozpoczęło "świętowanie" w Kramsku już w sobotnie popołudnie. Grali do późnych godzin nocnych. Na rusztach piekły się kiełbaski, strumieniami lało się złociste piwo, a murawa przed sceną powoli zapełniała się miłośnikami tańca. Mnie porwała Dorota i tak w wirującym szale pozostałem niemal do rana. Na niedzielną, uroczystą mszę św. odprawioną przez naszego ks. proboszcza Sławomira Kasprzaka, przybyły wszystkie jednostki OSP z terenu naszej gminy. Odświętnie zagrała orkiestra pod batutą Przemka Domagalskiego. Lśniły w słońcu strażackie sztandary, które w uroczystym korowodzie przemaszerowały ulicami Kramska pod scenę amfiteatru, gdzie gości i wszystkich przybyłych witał już Robert Żurański. Głos zabrał Tadeusz Tomaszewski, Prezes Zarządu Gminnego OSP w Kramsku, który również wręczył - przyznany przez Zarząd Główny Związku OSP - druhowi Rafałowi Olkowskiemu, Złoty Znak Związku. Widownia burzliwymi oklaskami nagradzała kolejnych wykonawców: orkiestrę dętą OSP Kramsk, debiutującą Magdę Cichocką, młodzież z gimnazjum przygotowaną przez Ilonę Jedlińską, zespół dziecięcy Dzieci Kujaw oraz Kramską Kapelę Podwórkową, która tym razem (tak jak wcześniej obiecał Robert), wykonała piosenkę "Psia jego mać" specjalnie dla Pani Rogowskiej, zaś dla Pani Aleksandry Majkowskiej piosenkę "W cieniu rajskiego drzewa". Słońce chyliło się ku zachodowi kiedy opuszczaliśmy amfiteatr. "Świętowanie" też dobiegało końca. Zobacz foto  video (53 MB) życzenia 

22 maja 2009

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kramsk znowu zagrała na wadowickim rynku. Tak jak  w roku poprzednim - z okazji 89 urodzin papieża Jana Pawła II. I tak jak poprzednio - wyróżniała się wśród wszystkich zebranych dzięki zaprzyjaźnionej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych, która ramię w ramię przemaszerowała ulicami Wadowic. Barwne, górnicze pióropusze widoczne były bowiem z daleka i to one przyciągały uwagę zgromadzonych oraz przechodniów. Na czele orkiestr maszerowali oczywiście ich kapelmistrze Robert Żurański i Przemysław Domagalski. W sumie na placu przed wadowicką bazyliką zgromadziło się 80 strażackich orkiestr dętych z całej Polski, by pod  batutą majora dra Stanisława Strączka zagrać wspólnie w tym uroczystym dniu. Msza św. - sprawowana przez kardynała Stanisława Dziwisza - rozpoczęła się w strugach ulewnego deszczu (czyżby był to jakiś znak ?), i w deszczu zakończył się koncert w którym zaśpiewali soliści operowi Natalia Zabrzeska (sopran), oraz Mieczysław Błaszczyk (tenor).

Uczestnicy tego wyjazdu zwiedzili  miejsce pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie z zaciekawieniem wysłuchali historii opowiedzianej w barwny i ciekawy sposób przez panią przewodnik. Zwiedzili również krakowski Stary Rynek i okolice Wawelu. Na murawie przy remizie OSP w Choczni rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej, który zakończył się remisem 4 :4. Po takim wysiłku z apetytem zjedliśmy upieczone na ruszcie kiełbaski, zaś grupa dziewczyn wręczyła Przemkowi - organizatorowi wycieczki - drobny upominek. W tym miejscu dziękujemy również i my tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, że ten projekt udało się zrealizować. Zmęczeni, ale radośni, po trzech dniach, wróciliśmy do domu. Ponoć w przyszłym roku pojedziemy koncertować trochę dalej. Dokąd ?  Podobno wszystkie drogi prowadzą do ... No właśnie - dokąd ? Zobacz foto  video: Chocznia - próba (50 MB), Wadowice - koncert (50 MB), czytaj również →

26 maja 2009

23 maja br. odbył się w Przedczu XVII Międzypowiatowy Przegląd Muzyczny Dzieci i Młodzieży grającej na syntezatorach. Wzięło w nim udział 34 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Działającą przy naszym GOK-u SZKÓŁKĘ GRY NA INSTRUMENTACH reprezentowali młodzi adepci w średniej kategorii wiekowej: Adrian Górczewski ze szkoły podstawowej w Bilczewie, Monika Plecka i Mariusz Kałużyński ze szkoły podstawowej w Wysokiem oraz Krystian Cichocki ze szkoły podstawowej w Anielewie. Laureatem jednej z głównych nagród został Krystian Cichocki. Zobacz dyplom

 

24 maja br. odbył się w Babiaku XXVI Międzypowiatowy Przegląd Zespołów Ludowych "O Babiacką Fajkę. Wśród 28 uczestników były i nasze WIELOPOLANKI, ŚWIĘTOJANKI oraz WINNICZANKI. Laureatem Przeglądu i zdobywcą głównej nagrody został zespół ludowy NADNERZANKI z M-GOK i BP w Dąbiu. "Wielopolanki" oraz "Winniczanki" otrzymały wyróżnienia. W kategorii gawędziarek wyróżnienie otrzymała pani Aleksandra Szady z Wielan. Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Babiaku. Impreza przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze. Zobacz foto

31 maja 2009

W Sali Ratuszowej konińskiego Ratusza odbył się wczoraj XXII Regionalny Przegląd Społecznych Ognisk Muzycznych. Organizatorami przeglądu było Konińskie Towarzystwo Muzyczne oraz Społeczne Ognisko Muzyczne im. Witolda Friemanna w Koninie. Przesłuchania, które prowadziła pani Dorota Szymczak, podzielone zostały na IV grupy: instrumenty klasyczne, studio piosenki, keyboard oraz duety i zespoły. Udział w nich wzięło 62 uczestników. Wśród nich byli między innymi nasi wykonawcy: Adrian Górczewski, który na trąbce zagrał etiudę nr 23 Stanisława Heringa i utwór Lo Uiguy'a - "Cherry Pink" oraz Szymon Gwóźdź, który zagrał etiudę nr 30 Stanisława Heringa i melodię meksykańską - "Mexican hat dance". Dla przypomnienia dodam, że nauczycielem chłopców jest mgr Robert Żurański. Adrian i Szymon za swój występ otrzymali wyróżnienia i burzliwe oklaski. Występującym przyglądała się komisja oceniająca w składzie: Andrzej Majewski - prezes KTM, Ryszard Borowiecki - dyrektor SOM KTM, oraz muzycy - Artur Matejuk i Krystian Weber. W grupie II mogliśmy zaś podziwiać siostry Wiśniewskie. Iza zaśpiewała piosenki "Domowe zoo" i "Tajemniczy strych", zaś Klaudia - "Szukam przyjaciela" i "Kropelki". Dziewczyny zostały nagrodzone mikrofonem  ufundowanym przez sklep muzyczny GAMA. Nauczycielką Izy i Klaudii jest mgr Karolina Żurańska. W oczekiwaniu na werdykt komisji wysłuchaliśmy recital Marcina Kosmowskiego, który zaprezentował standardy jazzowe. Przegląd odbył się w miłej i serdecznej atmosferze. My zaś postanowiliśmy, wszystkim uczestnikom z okazji Dnia Dziecka, udostępnić fotografię z ich występów. Zobacz foto podziękowanie

3 czerwca 2009

Takiego Dnia Dziecka jeszcze w Kramsku nie było ! Lśniące strażackie mundury, wypolerowane instrumenty, potężna moc zainstalowana na scenie, kuchnia na pełnych obrotach, upominki, dyplomy, nagrody. W marszu prezentowały się świetnie. Orkiestry dęte. To drugie takie spotkanie w tym miejscu. Ksiądz Wojtek zaczął właśnie kazanie, gdy spadły pierwsze krople deszczu. Kiedy nadciągnęła burza  trybuny amfiteatru opustoszały. Zaczęło się nerwowe bieganie w poszukiwaniu schronienia, gdzieś z tyłu za sceną, w rozłożonym dużym namiocie, na przekór wszystkiemu, grała górnicza orkiestra. W przerwie pomiędzy piorunami zjadłem z Mirkiem jakąś kiełbaskę. Ludzie powoli zaczęli rozchodzić się do domów. Patrząc na mokrą Joasię wpadłem na pomysł wyboru miss mokrego podkoszulka. Nie można tego jednak było ogłosić wszystkim. Elektronika odmówiła posłuszeństwa. Zapadła decyzja o przeniesieniu imprezy do sali OSP. Koncerty orkiestr szybko rozgrzały zgromadzoną publiczność. Na scenie pojawiły się kolejno orkiestry dęte z Mazewa, Sompolna, Starego Miasta, Konina, Zagórowa, Rychwała oraz nasza. Prowadzący Robert Żurański, któremu nie do końca wyschły pióra, z właściwą sobie swadą, udawał, że tak naprawdę nic się nie stało. Przecież orkiestry grają ! Potem były nagrody i wyróżnienia. I burzliwe oklaski publiczności, której deszcz nie pokonał.
Kiedy na scenie pojawił się DUET BAHAMAS wśród młodej widowni nastąpiło ożywienie. Co prawda Misiu był nieco przybrudzony (przygody w podróży w drodze do Kramska), wysiadła mu również klimatyzacja, ale nie przeszkadzało to w niczym, by doskonale zabawiał dzieci. I to był tak naprawdę sens zorganizowania tej imprezy. Las rozbawionych rąk, radosne oczy, uśmiechy na twarzach nie tylko najmłodszych. Za oknem nadal padał deszcz, tutaj jednak panowała prawdziwie rodzinna atmosfera. Misiu i Kłapcio dali z siebie naprawdę wszystko, za co zostali nagrodzeni wspaniałymi bukietami kwiatów. Zobacz foto  video (50 MB)

3 czerwca 2009

 
 
Ledwie wysuszeni po niedzielnej ulewie już następnego dnia z rana wyruszyliśmy na kolejny koncert. Tym razem do Powidza z okazji Dnia Otwartych Koszar w 33. bazie lotniczej. Jak widać na fotografiach, tylko Mazowsze może poszczycić się większą garderobą (całe szczęście, że lecieliśmy wojskową CASĄ C-295 więc nie było problemu z jej zabraniem, zmieściły się jeszcze mażoretki z Rumina). Atrakcją miał być desant powietrzny orkiestry nad lotniskiem jednak się okazało, że brakło spadochronów dla Piotra, Zbyszka oraz torby Przemka i musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu. A szkoda. Może jednak kiedyś...
Koncert przyciągnął wielu widzów znajdujących się na płycie lotniska. Były nawet wspólne fotografie i gromkie brawa. Jako, że czasu było niewiele, zwiedziliśmy tylko niektóre eksponaty stojące na płycie lotniska, zjedliśmy "cieniutką", wojskową grochówkę (czyżby i tutaj kryzys dawał sie we znaki ?), zrezygnowaliśmy z powrotu starym już nieco i wysłużonym AN (chłopcy nie mogli go odpalić - zobacz foto), na rzecz trochę młodszego SANA. Cali i zdrowi wróciliśmy szczęśliwie do domu. Zobacz foto  video (51 MB)

 

16 czerwca 2009

Na zaproszenie wójta oraz rady gminy Kramsk przybyła do nas delegacja francuska Wspólnoty Gmin Gatine et Choisilles z jej przewodniczącym, Panem BRAULT Laurentem, Panami: Prezydentem MARTINEAU Gerardem oraz Vice-prezydentem CORMERY Claudem tejże wspólnoty. Mieliśmy okazję spotkać się z delegacją podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego przez radę rodziców oraz dyrekcję szkoły podstawowej w Patrzykowie, gdzie z zaciekawieniem przyglądali się występom, między innymi naszym DZIECIOM KUJAW. Następnie delegacja udała się na salę Wiejskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego DRUH w Święćcu, gdzie zwiedziła cały obiekt (kawiarenka internetowa, sala gimnastyczna, pomieszczenia gospodarcze). W miłej i serdecznej atmosferze, przy obficie zastawionych stołach oraz obsłudze z restauracji IZABELL, czas upływał "szybko jak życie". Swój dorobek zaprezentowało koło łowieckie ORION 4 z Kramska, oraz miejscowa jednostka OSP (pochwaliła się niedawno otrzymanym samochodem strażackim). ŚWIĘTOJANKI wystąpiły w spektaklu "W wiejskiej kuźni", a DZIECI KUJAW, pod czujnym okiem Karoliny Żurańskiej, radośnie zaśpiewały kolejny raz "Czerwone jabłuszko". Grą na akordeonie i śpiewem doskonale bawił wszystkich, niezastąpiony na takich imprezach, Józek Dzwoniarkiewicz. Na zakończenie imprezy, wójt z dyrektorem GOK-u, wręczyli delegacji skromne upominki. Wśród przybyłych gości, których nazwisk wymieniał tutaj nie będę, widziałem prawie wszystkich, którym na sercu leży dalszy rozwój naszej gminy i aktywizacja małych społeczności lokalnych. Za to dziękujemy. Kiedy następnego dnia rano zadzwoniłem do naszego wójta, w słuchawce usłyszałem "bonjour". Znak to, że impreza udała się wyśmienicie. Zobacz foto  video (17,7 MB)

   25 czerwca 2009

W dniu 21 bm. nasza orkiestra zagrała na rozgrywających się w Kramsku Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych. Również w tym dniu KAPELA PODWÓRKOWA przygrywała przy stoisku urządzonym przez Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Seniora pod czujnym okiem Haliny Rogowskiej - naszej sołtysowej, na odbywającym się w Krzymowie, X Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konńskiego. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że pierwsze miejsce za smak i walory artystyczne przygotowanych potraw otrzymały nasze panie. W konkursie na najciekawszą prezentację gminną byliśmy również najlepsi. Brawo Halinka. Międzynarodowe jury, parlamentarzyści, starostowie i wójtowie. To już prawie Europa.  Zobacz foto 

  29 czerwca 2009

 
Zapowiadało się słonecznie kiedy wchodzili na scenę. Zresztą sama prowadząca Ania Mizerna zapewniała, że organizatorzy tym razem dołożyli wszelkich starań, by nie wydarzyło się coś nieprzewidzianego. Tylko wójt z niepokojem spoglądał w niebo. Wyszli. Jak sami zapewniali - wszystko najlepsze co może zaoferować Śląsk. Nie mówili. Godali. RAK w całej okazałości. I szybko nawiązali kontakt z kramską publicznością, której nie przeszkodził deszcz, który jednak zaczął padać. Widownia żywo reagowała na opowieści i dowcipy płynące ze sceny. Były wspólne tańce, kwiaty (Ania mimo wszystko została z nami), autografy oraz wspólne fotografie. Niech żałują ci, co na występ nie przyszli. To naprawdę gwiazdy dużego formatu. Kiedy odjechali amfiteatr bawił się dalej. Na scenie wystąpiły DZIECI KUJAW, zespół taneczny ze szkoły podstawowej w Wysokiem, SERENADA z Grąblina oraz młode gwiazdy ze Studia Piosenki: Magdalena Cichocka, Ewa Gębka, Weronika Andrzejczak, Izabela i Klaudia Wiśniewskie.. Rozlosowano nagrody dla biorących udział w loterii fantowej.  Na zakończenie - z nieco mocniejszym akcentem - wystąpił zespół rockowy BLACK SUN. Potem była zabawa. Znów świeciło słońce, w powietrzu unosił się grilowy zapach, Leszek krzyczał "dziękujemy". Kolejny dzień i kolejna impreza przeszła już do historii. Zobacz RAK (47 MB)  video (38 MB) foto

30 czerwca 2009

 
5 lipca zapraszamy na XVII  Międzypowiatowy Przegląd Wiejskich Zespołów Wokalno-Instrumentalnych, który odbędzie się w amfiteatrze w Kramsku. Początek imprezy godzina 16.00. W programie gwiazda wieczoru - ZA-NO-ZA. Zobacz program

8 lipca 2009

22 zespoły wokalno-instrumentalne z powiatów: konińskiego, turkowskiego, słupeckiego i kolskiego zaprezentowały swój dorobek artystyczny na scenie kramskiego amfiteatru podczas XVII Międzypowiatowego Przeglądu Wiejskich Zespołów Wokalno-Instrumentalnych zorganizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Urząd Gminy w Kramsku oraz GOK w Kramsku. Jurorzy w składzie: Czesław Fiałkowski - przewodniczący, muzyk, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Koninie, Paulina Pachulska – instruktor ds. teatru z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Krystian Weber – instruktor ds. muzyki z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, mieli nie lada problem z wyłonieniem najlepszych. Ostatecznie nagrody przyznano: nagrodę marszałka województwa wielkopolskiego (600 zł) zespołowi „Na swojską nutę” z Zarynia, nagrodę Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (400 zł) zespołowi „Złoty Kłos” z Sadlna, nagrodę starostwa powiatowego w Koninie (400 zł) zespołowi „Wyszynianki” z Władysławowa, nagrodę wójta gminy Kramsk (300 zł) zespołowi „Serenada” z Kramska, nagrodę Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (300 zł) zespołowi „Dobrowianki” z Dobrowa, nagrodę przewodniczącego rady gminy Kramsk (200 zł) zespołowi „Lubonianki” z Lubońka.
Wyróżnienia Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (100 zł) zespołowi „Echo Kujaw” z Tomisławic oraz „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa. Nagrodę pozaregulaminową, ufundowaną przez Panią Irenę Tomaszak-Zesiuk, posła na sejm RP, otrzymał zespół "Echo Kujaw" z Tomisławic.
Imprezie towarzyszył deszcz, który tym razem został pokonany przez uczestniczących w zabawie (pewnie to też LEGATO sprawiło, że burzowe chmury przemknęły dalej). Kiedy na scenę wkroczyły skąpo odziane, ale za to w futrzanych czapach i z czerwoną gwiazdą na nich, dziewczyny z ZA-NO-ZY, temperatura na widowni gwałtownie się podniosła. Śpiewały, tańczyły, rozdawały płyty. Było na co popatrzeć i czego posłuchać. Szkoda tylko, że koncert trwał tak krótko. Kiedy odjechali LEGATO grało dalej. Zobacz video (51 MB),  foto  

14 lipca 2009

KRAMSKA KAPELA PODWÓRKOWA oraz SERENADA z Grąblina wystąpiły podczas odbywającego się w sobotę i niedzielę XIV Pikniku Sołtysów województwa wielkopolskiego w Sompolnie. Na scenie oglądać również mogliśmy: Sompoleńską Orkiestrę Dętą, zespół folklorystyczny "Dębowiacy", "Kapelę z Wesela", "Kwiaciarki", "Kabaret pod miotłą", zespół taneczny "Tilt", zespół tańca ludowego "Lawina", "Kruszowianki" oraz zespoły tańca ludowego "Brudzewiacy" i "Mielżyniacy". W roli tegorocznych gwiazd wystapiły CZERWONE GITARY, Urszula Chojan z COUNTRY SHOW BAND oraz zespół disco polo SKALAR. Organizatorami imprezy byli jak zawsze burmistrz Sompolna - Tadeusz Słodkiewicz, gazeta "Przegląd Koniński" oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Zobacz foto

7 sierpnia 2009

DZIECI KUJAW oraz WIELOPOLANKI wystąpiły w dniu 2 sierpnia br. na zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sompolnie, PIKNIKU LATA "Lubstów 2009". Na scenie zobaczyć mogliśmy "Kwiaciarki i Kabaret Babski" z Sompolna, "Kapelę Odjazdową" z Witkowa, zespół "Kalinianki" z Kaliny oraz "Kapelę z Wesela". Dopisała pogoda więc imprezę można uznać za udaną. Zobacz foto

17 sierpnia 2009

 
Wójt Gminy Kramsk, Gminny Ośrodek Kultury oraz mieszkańcy Grąblina zapraszają na dożynki gminne, które w tym roku odbędą się w miejscowości Grąblin, w najbliższą niedzielę, tj. 23 sierpnia. W programie między innymi: przemarsz korowodu dożynkowego, polowa msza święta, regionalny konkurs chleba, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz występy artystyczne. Jako gwiazda wieczoru wystąpi Zespół TRUBADURZY.

26 sierpnia 2009

Tak jak były zaplanowane i jak zapowiadaliśmy wcześniej, w minioną niedzielę, w miejscowości Grąblin odbyły się dożynki gminne. Dopisała pogoda jak również mieszkańcy naszej gminy (chociaż przyznam, że rozmawiałem z wieloma przybyłymi z bardzo daleka). Jeśli w tym miejscu napiszę, że były to dożynki naprawdę imponujące (byłem w tym roku już na pięciu takich uroczystościach), to niech nikt nie próbuje mi wmówić, że kieruję pochwały pod adresem organizatorów. Było to naprawdę wydarzenie kulturalne jakiego dawno w naszej gminie nie było (pamięcią sięgam dość daleko wstecz). I nie mam na myśli wyłącznie tego, co na każdych dożynkach jest standardem: korowodu, konkursów, występów artystycznych, zabawy. Urzekła mnie logistyka tego przedsięwzięcia oraz jego estetyka, z czym - proszę mi wierzyć - wielu organizatorów takich i temu podobnych imprez - ma ogromne problemy. To nie była impreza "z grafika", którą trzeba "odfajkować" czym prędzej. To prawdziwa uczta dla spracowanych rolników i tych wszystkich, którym wieś jest naprawdę bliska. Patrzyłem na spracowane ręce, opalone twarze, przygarbione plecy i radosne oczy. Wsłuchiwałem się w słowa homilii wygłoszonej przez proboszcza, ks. Stanisława Kosiorowskiego z Lichenia (jakże innej w wymowie od tej z podobnej uroczystości wygłoszonej przez zacnego ks. prałata). W uszach słyszę jeszcze brzmiące ze sceny "Kim jesteś" zaśpiewane przez "Trubadurów". Ale do rzeczy.
W miejscu dla VIP-ów - "smażyli się" - jak zauważył proboszcz - i to zupełnie za darmo - wójt gminy Józef Karmowski, przewodniczący rady gminy Bogumił Leszczak, starostowie dożynek Dorota Dybała i Andrzej Konieczka, radna powiatu Maria Wróbel, wice wójtowa gminy Aleksandra Majkowska, sekretarz urzędu Józef Drop, dyrektor GOK-u Przemysław Domagalski, sołtys sołectwa Grąblin Marian Wieczorek, sponsorzy oraz zaproszeni goście. Na czele korowodu oczywiście Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kramsk pod batutą Przemysława Domagalskiego, następnie dziewczynki z kwiatami i owocami, siewca, kosiarze, pobieraczki, delegacje z chlebami, wieniec gospodarzy oraz delegacje z wieńcami. Na końcu zespoły i zaproszeni goście  oraz, na zaprzęgniętej w dwa śliczne konie bryczce, starostowie dożynek. Zespół "Serenada" śpiewa "Plon niesiemy plon", zaś Wanda Wieczorek recytuje wiersz "Szczęść wam Boże". Robert Żurański - który prowadzi całą imprezę - przedstawia sylwetki starostów dożynek. Następuje przekazanie chleba na ręce wójta oraz przewodniczącego rady przez starostów. Rozpoczyna się uroczysta liturgia dziękczynna sprawowana przez miejscowego proboszcza. Po niej zaś ceremonia poświęcenia wieńców, plonów oraz chleba.
Całej uroczystości opisywał tutaj nie będę. Niech więc żałują ci, którzy na naszych dożynkach nie byli. Na pocieszenie dodam, że cała impreza została zarejestrowana na taśmie filmowej i należy się spodziewać, że wcześniej czy później zobaczymy ją w wersji filmowej. Ażeby jednak całości obrazu dopełnić, dopowiem jedynie, że na scenie - oprócz 18-letniej "Serenady" (pochwaliła się "cieplutką" jeszcze, niedawno nagraną i wydaną płytą pod tytułem "Spełnione marzenia" zawierającą 19 piosenek z jej repertuaru),  zaprezentowały się również "Dzieci Kujaw", przygotowane pod czujnym okiem Karoliny Żurańskiej, "Jak będę duża" zaśpiewała Karolina Pietrzykowska. Nie mogło również zabraknąć występu Klaudii i Izy Wiśniewskich oraz "Wielopolanek" z Helenowa. Konkurs wieńcowy wygrało KGW z Grąblina, zaś z 13-tu nominowanych do tytułu mistrza chleba w konkursie chlebowym, kapituła komisji wieńcowej, tytuły oraz nagrody przyznała: Barbarze Wróbel, KGW z Grąblina, Piotrowi Wałowskiemu, Agacie Kołodziejczak oraz KGW z Wielan. Niewątpliwą atrakcją w konkursie dla pań "Rzut ziemniakiem do celu na czas", był udział ks. Stanisława Kosiorowskiego vel Stasi. Stasia w ciągu 1,5 minuty przerzuciła całą zawartość koszyka do wyznaczonego celu z 17-toma trafieniami, zajmując tym samym pierwsze miejsce (swoją drogą, jakich to ciekawych i pożytecznych rzeczy uczą się chłopcy w seminariach). W konkursie "Kulanie beli słomy na czas" nagroda powędrowała do Inowrocławia.
Kiedy "Kramska Kapela Podwórkowa" zaśpiewała "Już taki jesteś zimny drań", wójt otrząsnął się wreszcie po dożynkowych przyśpiewkach. Bo przecież - trawersując niektóre słowa przyśpiewek - należałoby raczej zaśpiewać "taka gmina jacy jej mieszkańcy" i bliższe byłoby porównanie do Los Angeles niż do San Francisco. Ale nie będziemy tego tutaj roztrząsać.
Słońce jeszcze nie zaszło, gdy pojawiły się gwiazdy. Wypełnił się po brzegi plac przed sceną na której stanęli TRUBADURZY. Kiedy zagrali, tłum zawirował i zaśpiewał razem z nimi. Daleko po polach i łąkach rozbrzmiewały takie przeboje jak: "Znamy się tylko z widzenia", "Byłaś tu", "Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno", "Przyjedź mamo na przysięgę", "Prywatki" czy wspomniane już wcześniej "Kim jesteś". Było również gromkie "Sto lat" zaśpiewane przez wszystkich zgromadzonych z okazji 45 rocznicy artystycznej działalności zespołu. Były autografy, pamiątkowe fotografie, łzy w niektórych oczach. Była radość i prawdziwe święto. Święto, w które organizatorzy włożyli serce doceniając w ten sposób trud rolnika. I trudno tego nie dostrzec. Zobacz foto video (61 MB) TRUBADURZY (49 MB)

31 sierpnia 2009

Dwa nasze zespoły ludowe, ŚWIĘTOJANKI oraz WIELOPOLANKI wystąpiły w minioną niedzielę na dożynkach gminnych w Skulsku. Na usytuowanej przy jeziorze scenie nasi prezentowali się okazale. W programie dożynkowym mogliśmy jeszcze zobaczyć zespół DĘBOWIACY oraz KAPELĘ z WESELA z GOK-u w Sompolnie. Na zakończenie wystąpił zespół VOLVER. Wcześniej, w kościele parafialnym w Skulsku, odbyła się uroczysta msza św. podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. W konkursie dożynkowym pierwsze miejsce przypadło sołectwom Popielewo I i Zalesie oraz Buszkowo Parcele. Miejsce drugie zajęły sołectwa Skulsk, Skulska Wieś i Pilich oraz Skulska Wieś. Fundatorem nagród pieniężnych był samorząd gminy w Skulsku, zaś GOK w Skulsku przygotował stół szwedzki do którego zaprosił miejscowy ksiądz proboszcz. Byliśmy tylko na części artystycznej i podpatrzyliśmy co nieco. Zobacz foto

7 września 2009

Jarmark Sztuk - Konin 2009

Na Jarmarku Sztuk przy konińskiej fontannie przed Domem Kultury w Koninie wystąpiły w minioną niedzielę nasze  DZIECI KUJAW oraz ŚWIĘTOJANKI. Organizatorem imprezy był Koniński Dom Kultury oraz Muzeum Okręgowe w Koninie. Pewnie pogoda sprawiła, że mieszkańcom nie bardzo chciało się wziąć udział w tej imprezie. Gdyby nie nasza wytrawna grupa fanów i kilka okolicznościowych stoisk, trudno byłoby się domyśleć, że przy fontannie coś się dzieje. My byliśmy tam z kamerą, by specjalnie dla was to wydarzenie zarejestrować. Zobacz foto i podziękowanie

21 września 2009

XIX Międzypowiatowe Artystyczne Spotkania Seniorów odbyły się w dniach 19 - 20 września br. we Władysławowie. Mieliśmy przyjemność obserwować zmagania 15-stu zespołów biorących udział w tych spotkaniach. Nasz ośrodek reprezentowały: "Sentymentalne Serca", "Świętojanki" oraz "Wielopolanki". Wszystkich zebranych powitał uroczyście dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie - Krzysztof Owczarek. Na sali widzieliśmy też wójta gminy Władysławów - Krzysztofa Zająca. Występy przebiegały pod czujnym okiem komisji artystycznej w składzie: Maria Witczak - instruktorka d/s teatru Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Piotr Krawczyk - instruktor d/s plastyki GOK-u we Władysławowie oraz Andrzej Kujawa - instruktor d/s muzyki GOK-u we Władysławowie. Spośród 30 występujących zespołów, do udziału w Wielkopolskichh Spotkaniach Seniorów, które odbędą się 25 października br. we Władysławowie, komisja zakwalifikowała następujące zespoły: "Serenada" z M-GOK w Dobrej, "Eviola" z Zarządu Oddziału ZNP w Turku, "Wspomnienie" z GOK-u we Władysławowie, "Działki" z Klubu Seniora przy Rodzinnym Ogrodzie Hutnik w Koninie, "Kwiaciarki" z M-GOK w Sompolnie, duet "Ona i On" z KSM w Koninie, "Jarzębinki" z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Malanowie, "Senior" z Centrum Kultury w Golinie, "Wyszynianki" z GOK-u we Władysławowie oraz "Sentymentalne Serca" z GOK-u w Kramsku. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, tu i ówdzie widzieliśmy grupy dyskutujących i rozbawionych uczestników spotkania, były też tańce, bo jak powiedział mi 72-letni uczestnik, on przyjeżdża tutaj głównie dlatego, bo może zatańczyć jak nie widzi żona. Każdy więc ma swój powód, by być we Władysławowie na kolejnych spotkaniach. I dobrze, że organizatorzy to doskonale widzą i potrafią stworzyć atmosferę spotkaniom sprzyjającą. Zobacz foto

29 października 2009

W dniu 25 października 2009 roku we Władysławowie odbyły się X Wielkopolskie Artystyczne Spotkania Seniorów . Impreza była adresowana do zespołów artystycznych zrzeszonych w kołach i Klubach Seniora działających przy ośrodkach kultury lub innych instytucjach. Swój udział zgłosiło 11 zespołów. Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku reprezentował zespół „Sentymentalne Serca”.
Prezentacje zespołów oceniała Komisja Artystyczna w składzie : Wenancjusz Kurzawa z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniorów, Maria Witczak – instruktorka ds. teatru w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Krystian Weber instruktor ds. muzyki w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich zespołów Komisja przyznała nagrodę główną dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie w wysokości 700 zł zespołowi „Wspomnienie” z Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie, nagrodę wójta gminy Władysławów zespołowi „Retro” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, nagrodę Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie zespołowi „Sentymentalne Serca” z Kramska, nagrodę Centrum Kultury i Sztuki w Koninie w wysokości 300 zł zespołowi „Wyszynianki” z Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie, nagrodę starostwa powiatowego w Turku zespołowi „Działkowiec” działającego przy Rodzinnym Ogrodzie „Hutnik” w Koninie. Natomiast wyróżnienia Centrum Kultury i Sztuki w wysokości 200 zł otrzymali: zespół „Senior” z Domu Kultury w Golinie , duet „Ona i On” z Klubu Mieszkańców Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz solistka zespołu „Harmonia” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępnie.
Prezentacje zespołów dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń i spotkały się z dużym uznaniem jurorów i publiczności.
(tekst Anna Mizerna)

21 listopada 2009

 
Dzieci Kujaw w Koninie
 
Dla trochę innej publiczności i trochę inaczej zaśpiewały DZIECI KUJAW w miniony piątek. Pierwszy występ miał miejsce o godzinie 11 w Domu Pomocy Społecznej w Koninie. Dla mieszkańców i personelu były to chwile prawdziwej radości. Widziałem autentyczne wzruszenie i łzy na niektórych twarzach. Zespół zaśpiewał piosenki ze swego repertuaru, między innymi: "Pognała wołki", "Czerwone jabłuszko", "Nie chodź koło róży". Potem był pyszny pączek oraz podziękowania od pani dyrektor Mirosławy Nowak. Następnie nasze "gwiazdy" udały się na oddział chirurgii dziecięcej (nie w roli potencjalnych pacjentów bynajmniej), lecz by i tam zaśpiewać dla przebywających na oddziale dzieci. W maleńkiej salce zgromadzili się chyba wszyscy, którzy mogli chodzić. Ci zaś co pozostali na salach z pewnością doskonale słyszeli co się tutaj dzieje. Dodam jeszcze, że w tym przedsięwzięciu udział również wzięło czterech eleganckich mężczyzn w górniczych mundurach i z błyszczącymi instrumentami w dłoniach. Warto było ich posłuchać. Sprawcami zaś całego "zamieszania" byli oczywiście państwo Karolina i Robert Żurańscy. Zobacz foto i podziękowanie

5 grudnia2009

Od wielu już lat działacze kultury, animatorzy, zespoły, dzieci i młodzież uczęszczająca na różne zajęcia organizowane przez nasz  ośrodek kultury, instruktorzy, władze gminy, sponsorzy oraz ci wszyscy, którym na sercu leży dalszy rozwój naszego ośrodka, spotykają się na organizowanej przez wójta gminy i dyrektora GOK-u Inauguracji Roku Kulturalnego. Tegoroczne spotkanie odbyło się w remizie OSP w Woli Podłężnej w dniu 24 listopada br. i było okazją nie tylko do podsumowania osiągnięć mijającego roku, ale przede wszystkim do rozmów o planach i działaniach na przyszłość. Było też okazją by podziękować i nagrodzić osoby szczególnie aktywne, które - jak zauważył obecny na sali poseł na Sejm RP, Tadeusz Tomaszewski - nie szczędzą swego wolnego czasu i energii, uczestnicząc w koncertach, spotkaniach i innych formach służących rozwojowi kultury. O trudnej roli osób wspierających działanie naszego ośrodka powiedział ks. Sławomir Kasprzak, zauważając jednocześnie radość, która z takowej pomocy płynie. Na ręce dyrektora ośrodka życzenia przysłali: poseł na Sejm RP - Tomasz Piotr Nowak  oraz senator RP - Ireneusz Niewiarowski. Wśród przybyłych obecni byli:  Stanisław Bielik - starosta powiatu konińskiego, oraz Andrzej Nowak - przewodniczący rady powiatu, którzy wręczyli Halinie Rogowskiej - przewodniczącej Klubu Seniora w Kramsku, odznakę "Zasłużony dla powiatu konińskiego". Na scenie - w przepięknej scenografii przygotowanej przez Darie Majtka - wystąpili zaś: Klaudia Wiśniewska, "Sentymentalne Serca", "Rumba" z gimnazjum w Wysokiem, Weronika Andrzejczak, Krystian Cichocki, Izabela Wiśniewska, Robert Janicki, Kasia Szkudlarek, Adam Nowinowski, Ewa Gębka, "Winniczanki" oraz "Dzieci Kujaw". W miłej i sympatycznej atmosferze czas upływał szybko i niepostrzeżenie. Kiedy kończyłem kolejną już kawę ze sceny dobiegał głos Ani - solistki grającego "Legato", na parkiecie widziałem jeszcze wirującego Jurka i dziewczyny z "Bravo". Na szczęście udało mi się zarejestrować kamerą co nieco, Iwonie udały się zdjęcia, więc sami zobaczcie spotkanie "od środka". Zobacz video (75 MB) foto

5 grudnia 2009
 
Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury  w Kramsku zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w gminnym konkursie NA NAJŁADNIEJSZĄ ILUMINACJĘ ŚWIETLNĄ POSESJI. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie są proszone o zgłaszanie się do GOK-u  celem pobrania karty zgłoszenia. Termin zgłoszenia do 22 grudnia 2009 roku.
Zwycięzcy konkursu zostaną powiadomieni o terminie wręczenia nagród. Regulamin oraz karta zgłoszenia tutaj.

7 grudnia 2009

2 grudnia tegoż roku  gościła w gminie Kramsk delegacja francusko – rumuńska. W jej skład wchodziły 4 osoby z Francji oraz 8 osób z Rumunii. Przewodniczyli jej  Pan Jean Baptiste Mainsart z Francji oraz Pan Valentin Arvunescu z Rumunii. Goście przyjechali zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”, którego członkiem jest nasza gmina. Szczególnie zainteresowani byli etapami budowania Lokalnej Strategii Rozwoju, które zostały omówione na spotkaniu w Urzędzie Gminy przez wójta  Józefa Karmowskiego, który pełni również funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”. Następnie goście udali się do Wiejskiego Ośrodka Kulturalno – Oświatowego „DRUH” w Święćcu, gdzie mogli zapoznać się z dorobkiem kulturalnym gminy Kramsk oraz gmin, które są członkami stowarzyszenia. Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z funkcjonowaniem Gospodarstwa Agroturystycznego „Ania i Filip” w Izabelinie oraz zwiedzanie gospodarstw rolniczych spełniających wymogi unijne, należących do Panów Marka Kantarowskiego i Mariusza Smolarka. Wizyta delegacji zakończyła się w Sołeckim Domu Kultury w Izabelinie. (tekst Agnieszka Lewandowska) Zobacz foto video (47 MB)

15 grudnia 2009

13 grudnia br. odbył się w Malanowie II Międzypowiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych, w którym udział wzięły nasze dziewczyny: Klaudia i Iza Wiśniewskie, Ewa Gębka oraz Kasia Szkudlarek. Na pięknej, świątecznie przybranej scenie w restauracji DOMAL udostępnionej przez jej właścicieli, Państwa Dopieralskich, wystąpiło przeszło 30-tu wykonawców w dwóch grupach wiekowych: 10 - 12 lat oraz 13 - 15 lat. Wszystkich przybyłych powitała Małgorzata Przygańska - dyrektorka Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Malanowie, zaś uroczystego otwarcia festiwalu dokonał zastępca wójta miejscowej gminy - Michał Harasny. Na sali obecni również byli: Ireneusz Augustyniak - przewodniczący rady gminy, ks. prałat Stanisław Płaszczyk, Marzanna Szczap - skarbnik gminy oraz Zbigniew Ryczyński - prezes Gminnego Koła Samorządowego. W roli prowadzącej zobaczyliśmy Klaudię Górską, jurorami zaś byli: Marzena Świderska, Marta Tomczyk-Grubica oraz Krystian Weber. Szybko minął czas przeznaczony dla poszczególnych wykonawców i wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy werdyktu jury, które przyznało poszczególnym wykonawcom następujące miejsca: w grupie 10 - 12 lat miejsce pierwsze - Katarzynie Szcześniak z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie, drugie - Patrycji Olszewskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piekarach zaś trzecie zespołowi DOBRASY z Zespołu Szkół Publicznych w Dobrej. W grupie 13 - 15 lat miejsce pierwsze przypadło Paulinie Ciubek z Gminnego Ośrodka Kultury w Lądku, drugie - Aleksandrze Szumińskiej z gimnazjim nr 1 w Turku oraz trzecie - Patrycji Waliszek również z gimnazjum nr 1 w Turku. Śpiewające w tej grupie nasze dziewczyny Ewa Gębka i Kasia Szkudlarek otrzymały wyróżnienie. Grand Prix tegorocznego festiwalu zdobył zespół MEDUZA z Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie. Zdaniem piszącego te słowa, szkoda, że jurorzy nie zauważyli naszych sióstr Wiśniewskich, bo na wyróżnienie zasłużyły niewątpliwie. Były nagrody, łzy radości, dużo ciepłych słów. Świątecznym blaskiem migały ze sceny choinki, kiedy opuszczaliśmy progi gościnnej restauracji. Wypada mi jeszcze podziękować Rafałowi Białasowi i jego akustykom, którzy dołożyli wszelkich starań, abyście mogli usłyszeć to w jakości jaką tu prezentujemy. Zobacz foto

24 grudnia 2009

Uzbierało się jeszcze trochę ciekawych wydarzeń przed Świętami. Być może oderwiecie się trochę od siedzenia przy stołach i świątecznego obżarstwa, i obejrzycie z przyjemnością kilka foto z różnych wydarzeń. Nasza orkiestra zagrała w kramskim liceum na Piernikowym Spotkaniu w dniu 15 bm. Było podniośle i świątecznie już prawie. Pyszny kompot i jeszcze lepsze ciasteczka. Zaprezentowała się też młodzież licealna przybliżając wszystkim zebranym tradycje związane ze świętami nie tylko u nas, ale i u naszych sąsiadów. Zobacz kilka foto oraz video (13,5 MB)
Orkiestrę oraz kilku artystów z naszym ośrodkiem związanych mieliśmy okazję podziwiać kolejny raz w dniu 18 bm. na Spotkaniu Opłatkowym w sali OSP Kramsk zorganizowanym przez wójta gminy Józefa Karmowskiego. Nię będę szczegółowo opisywał wydarzenia, albowiem na spotkaniu takim trzeba być żeby jej atmosfery doświadczyć. Niech więc ci, którzy zaproszeni byli, a na spotkanie nie dotarli  żałują, bo jest naprawdę czego. Kilka foto na otarcie łez oraz video (69 MB)
Niewątpliwym tegorocznym wydarzeniem dla DZIECI KUJAW było zaproszenie przez przewodniczącego rady powiatu Andrzeja Nowaka, na Spotkanie Opłatkowe w dniu 23 bm. do siedziby starostwa w Koninie. Nasze "gwiazdy" kolejny raz wypadły oczywiście znakomicie. Przy wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej samymi VIP-ami i ślicznie zastawionym wigilijnym stole, zaśpiewały kilka kolęd ze swego repertuaru, co zostało nagrodzone burzliwymi oklaskami. Zobacz foto