ARCHIWUM: 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018

2015

 
 
 
24 grudnia - Koncert bożonarodzeniowy
 
Tradycyjnie już nasz ośrodek kultury w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizuje Koncert bożonarodzeniowy, który jest okazją nie tylko do wspólnego spotkania, ale i wspólnego śpiewania. Tak było  i w tym roku. Na scenie, w wypełnionej po brzegi sali Centrum Pracy Twórczej, zaprezentowali się znakomici artyści: Zuzanna Oksiak, Szymon Bąk, Igor Graczykowski, Maja Szczebelska, Wiktoria Ciesielska, Wiktoria Benec, tria fletowe, kwartet instrumentów dętych blaszanych, kwartet saksofonowy, Sentymentalne serca, Dzieci Kujaw, Natalia Smolarz, Big Band Marcina Pawlika, Dominika Grzelak, Katarzyna Szkudlarek oraz Katarzyna Fabiszak. Nie zabrakło również naszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, tym razem pod batutą Świętego.
 
Spokojnych i radosnych Świąt wszystkim zebranym oraz wszystkim mieszkańcom naszej gminy życzył na zakończenie Józef Drop - wójt naszej gminy.
 
24 grudnia - Orkiestra zagrała na konińskim Placu Wolności
 
Orkiestra zagrała na konińskim Placu Wolności
 
"Kolęda na wysokości" to impreza zorganizowana przez CKiS w Koninie w dniach 19-20 grudzień, w której nie zabrakło kramskiego akcentu. Na dużej scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Przemysława Domagalskiego. Zobacz foto
 
15 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Kramsku
 
 

 

 

 

 

 
 
 
Przebiegło uroczyście, dostojnie i z nutką refleksji - mógłbym na tym zakończyć, ale pozostał by mi jakiś niedosyt. Dołożę więc jeszcze kilka zdań.
Kiedy na obchody tej rocznicy spoglądam kilka lat wstecz i przypominam sobie jak one wyglądały, jestem ogromnie zadowolony z drogi, którą od tamtych czasów pokonaliśmy i efektów jakie ona przyniosła. Nowe miejsce pamięci, sztandary jednostek OSP, poczty sztandarowe szkół z terenu naszej gminy i z roku na rok więcej uczestników tegoż świętowania!
Organizatorem święta był Józef Drop - wójt naszej gminy ze swoim sztabem: Andrzejem Nowakiem, Przemysławem Domagalskim i ks. Sławomirem Kasprzakiem.
Pozostałych wymieniał nie będę, bo nie nazwiska są tutaj ważne (wybory zresztą za nami to i sami widzicie, że gości na uroczystościach jest mniej). Pozwólcie więc, że zaproszę Was do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia. Na deser dołożę jeszcze fotoreportaż Iwony Skuteckiej-Michalak.
Świętujmy i cieszmy się, że takie wydarzenia mają u nas miejsce.
 
20 października - Inauguracja Roku Kulturalnego oraz Dzień Edukacji Narodowej w Kramsku
 
 

 
15 bm., w sali Centrum Pracy Twórczej w Kramsku, odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego połączona z Dniem Edukacji Narodowej. Przybyli na nią pracownicy kultury, zespoły, animatorzy, dyrektorzy szkół gminnych, stowarzyszeniowych, przedszkola, sponsorzy oraz delegacje z poszczególnych placówek oświatowych. Były nasze władze gminne z wójtem Józefem Dropem na czele oraz przewodniczącym rady gminy Waldemarem Białeckim, dyrektor ośrodka kultury Przemysław Domagalski, proboszcz naszej parafii - ks. Sławomir Kasprzak oraz nieliczni z zaproszonych gości w osobach: zastępca wicestarosty konińskiego, Maria Wróbel i Bogumił Leszczak - radni powiatu konińskiego, Janusz Kosiński - prezes firmy INEA oraz Danuta Pydyńska z CKiS w Koninie. Po słowach powitania, zebrani obejrzeli film przedstawiający dorobek minionego roku zrealizowany przez Andrzeja Michalaka i Iwonę Skutecką-Michalak, następnie - z rąk wójta - pracownicy kultury oraz oświaty otrzymali okolicznościowe nagrody, zaś zespoły i sponsorzy - podziękowania.
 
Na zakończenie, z programem "Usta milczą, dusza śpiewa", wystąpił kwintet Castle Brass wraz z solistami Opery Poznańskiej. W jego skład wchodzą:
Barbara Kubiak - sopran, Karol Bochański - tenor, Leszek Kubiak i Damian Kurek - trąbka, Mikołaj Olech – waltornia, Zbigniew Starosta – puzon, Zbigniew Wilk – tuba.
 
19 października - Artystycznie w Ciechocinku
 
 
 
XIX Regionalne Spotkania Zespołów Artystycznych OSP odbyły się 11 bm. w Teatrze Letnim w Ciechocinku. To jedna z ośmiu miejscowości w Polsce gdzie odbywają się eliminacje mające za zadanie wyłonić najlepszych na Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych OSP, które odbywają się w Wiśle. Na scenie zobaczyć mogliśmy 31 wykonawców w różnym wieku i w ...różnym repertuarze. Wśród nich były nasze "Sentymentalne serca" oraz "Wielopolanki" ze swoim instruktorem Adamem Kołodziejczakiem. O tym czy pojadą dalej dowiemy się na początku grudnia, kiedy zakończą się wszystkie przesłuchania i komisja podejmie ostateczny werdykt.
 
Spotkania zakończyły się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła oraz uroczystym koncertem z okazji XV Dnia Papieskiego "Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie".

 

 
30 września - 35. lecie zespołu "Wielopolanki"
 
 
 
O „Wielopolankach” w czasie przeszłym mówić nie można. Mijają kolejne jubileusze, zegar wybija kolejne godziny, znikają kolejne kartki z kalendarza.
One śpiewają dalej, biorą udział w przeglądach i festiwalach, zdobywają kolejne wyróżnienia i nagrody. Promują nie tylko gminę Kramsk, ale i swoją rodzinną wioskę Helenów.
W chwili kiedy piszę te słowa została ich już tylko piątka.
W ciągu ostatnich dwóch lat występowały w Licheniu, Uniejowie, Ciechocinku, Wilczynie, Słupcy.
Włączyły się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, uczestniczyły w dożynkach w Kramsku, Woli Podłężnej oraz ostatnio w Helenowie.
Spełniło się też ich marzenie – w 2015 roku wystąpiły na ogólnopolskiej scenie w Kazimierzu nad Wisłą na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
26 bm. świętowaliśmy 35 lat działalności zespołu. Były władze gminy, dyrekcja ośrodka kultury, kilku zaproszonych gości oraz znajomi i przyjaciele. Były kwiaty, życzenia, okolicznościowe prezenty no i oczywiście urodzinowy tort. Jestem przekonany, że o "Wielopolankach" jeszcze usłyszymy.
 
22 września - Dzieci Kujaw w Koninie
 
 

"Bezpieczny powrót ze szkoły" to akcja organizowana przez "Przegląd Koniński" i galerię "Nad Jeziorem" poświęcona, jak wskazuje sama nazwa bezpiecznemu powrotowi ze szkoły. Na konińskiej scenie, w ramach tej akcji, zaprezentowały się nasze "Dzieci Kujaw", które doskonale wpisały się w atmosferę tego miejsca. Po półgodzinnym koncercie otrzymały gorące oklaski od zgromadzonej publiczności oraz po drobnym upominku od organizatorów.

 
4 września - Dożynki gminne w Helenowie Drugim
 

Dożynki gminne w Helenowie Drugim

Dożynki gminne w Helenowie Drugim

 
30 sierpnia br., po raz czwarty w historii naszej gminy, w Helenowie Drugim, odbyło się doroczne święto polskiej wsi - dożynki. Być może upał sprawił, że duża część zaproszonych gości na uroczystość nie dotarła, gospodarze zaś z całego serca dziękują tym co przybyli i tym, co z takim rozmachem dożynki zorganizowali.
Dożynkowy korowód otwierała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kramska pod batutą Przemysława Domagalskiego oraz kramskie mażoretki. Za nimi podążały dziewczynki z kwiatami, potem powiało przeszłością - zobaczyliśmy siewcę, kosiarza, pobieraczki oraz kosy, sierpy, grabie i cepy. Następnie przemaszerowało 27 delegacji z poszczególnych sołectw oraz 7 delegacji z wieńcami dożynkowymi.
Na bryczce zaprzężonej w dwa konie jechali starostowie dożynek: Elżbieta Bryl która  wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha i specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego rasy szaroles oraz bydła białego francuskiego oraz Włodzimierz Dryjański który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Główny kierunek produkcji w gospodarstwie to hodowla bydła. Tradycyjnie na końcu korowodu zaprezentowało się kilka rolniczych maszyn.
Po uroczystym przekazaniu przez starostów okazałych bochnów chleba na ręce wójta oraz miejscowego proboszcza, prowadzący Michał Szymański - w imieniu wójta gminy powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych. A byli wśród nich: Władimir Baravikow z małżonką - kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Republiki Białorusi w RP, Andrzej Nowak – radny powiatu konińskiego a zarazem doradca wójta gminy Kramsk, Maria Wróbel – radna powiatu, Waldemar Białecki – przewodniczący rady gminy, ks. Henryk Kulik - proboszcz parafii Licheń, ks. prałat Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec, Zenon Siwiński – prezes Oddziału Konińskiego Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego, Kazimierz Wiktorski – dyrektor Centrum Ubezpieczeń i Leasingu w Koninie, Jolanta Nawrocka – przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie,  Tadeusz Tomaszewski – prezes Zarządu Gminnego OSP RP, Władysław Lewandowski – prezes Koła Pszczelarzy w Kramsku, dyrektorzy szkół oraz radni.
 
Uroczystą mszę św. dziękczynną odprawił ks. Henryk Kulik w asyście księży Sławomira Kasprzaka oraz Artura Krzyżanowskiego. On też wygłosił okolicznościowe kazanie.
Kiedy do pracy przystąpiła komisja wieńcowa w składzie: Anna Ziemniczak, Anna Mizerna i Maria Wróbel był czas na zabranie głosu przez gości. W tej części zaprezentowali się: Maria Wróbel, Józef Drop, Waldemar Białecki i Waldemar Marciniak - przewodniczący klubu PIS przy radzie powiatu.
Gwoździem każdych dożynek są przyśpiewki dożynkowe w których, w humorystyczny sposób przedstawia się obraz miejscowych obserwacji i zwyczajów. Tutaj "oberwać" może każdy. Jest to jedna z form rozmowy obywatela z władzą i chociaż przedstawiona w sposób humorystyczny, to zawierająca często realne bolączki codziennego życia.
"Wielopolanki" zrobiły to znakomicie. Widać to było po zebranych twarzach. One też, razem ze "Świętojankami" wystąpiły w krótkim programie słowno-muzycznym.
Kolejnym punktem programu był występ 3 zespołów reprezentujących Państwowe Obwodowe Centrum Twórczości Młodzieżowej w Brześciu na Białorusi. To był cudowny występ młodych artystów i powiew zupełnie innego świata! Młodzieżowy Zespół Tańca Narodowego "Kryniczka" w 28-osobowym składzie zaprezentował wspaniałe stroje narodowe oraz wysoki poziom wykonania, zespół Instrumentów Narodowych "Skarbonka" w składzie 6–osobowym prezentował utwory ludowe i klasyczne napisane z motywami białoruskiego folkloru, zaś kwartet wokalny "Kukabarra" to wspaniałe dziewczyny występujące a capella i śpiewające pieśni białoruskie religijne jak i ludowe. Piękny dynamiczny występ i spotkanie z inną kulturą.
 
W konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" zwyciężył Helenów Pierwszy, Helenów Drugi oraz Podgór. Miejsce II przypadło Kramsk-Polu zaś III  Świętemu i Rudzicy. Borki i Konstantynów otrzymały wyróżnienia.
Minister Rolnictwa Marek Sawicki przyznał dwa odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa" dla następujących osób: Danuty Golon z miejscowości Polic oraz Władysława Karczewskiego z Milina. Aktu wręczenia odznaczeń dokonała Jolanta Nawrocka - przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie.
Ogłoszono również wyniki konkursu na „Najpiękniejszy ogród w Gminie Kramsk 2015”. Tutaj zwycięzcami zostali Karolina i Paweł Wielowscy z sołectwa Wysokie. Dwa wyróżnienia przypadły  Barbarze i Jerzemu Maciejewskim z sołectwa Barce oraz  Alicji i Markowi Kantarowskim z sołectwa Izabelin.
 
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, którzy w znacznej mierze przyczynili się do wysokiego poziomu organizacji tegorocznych dożynek (pełna lista sponsorów tutaj), dziękują Wiesławie Krawiec oraz Andżelice Kamińskiej - sołtyskom sołectwa Helenów Drugi i Helenów Pierwszy oraz wszystkim mieszkańcom, którzy czynnie włączyli się w ich organizację.
 
PS
W moim archiwum znalazłem materiały z dożynek w roku 1981, 1992 oraz kronikarską notatkę z roku 1995. Pragnę je dedykować tym wszystkim, którzy nie dostrzegają rozwoju naszej gminy oraz naszej młodzieży, która tamtych czasów nie pamięta. A przecież to część naszej historii i warto do niej wracać.
Zobacz: przygotowania | archiwalne | video
Napisał również o nas PK
 
15 lipca - "W stronę tradycji" znów z nagrodami
 
"W stronę tradycji" znów z nagrodami

"W stronę tradycji" znów z nagrodami

 
5 lipca w kramskim amfiteatrze odbyła się 6. edycja Festiwalu Kultury „W Stronę tradycji”. 30 wykonawców oceniało jury pod przewodnictwem prof. Piotra Dahliga. Aby przybliżać tradycje ludowe młodemu pokoleniu odbyły się również edukacyjne warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały kwiaty z bibuły oraz brały udział w zabawie w malowanie strojów ludowych z najważniejszych regionów etnograficznych Polski.
Gościem specjalnym Festiwalu był Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”. Imprezie towarzyszył także kiermasz rękodzieła artystycznego. Regionalni twórcy pokazali m.in. hafty, rzeźby, wyroby z wikliny.
W części konkursowej festiwalu na scenie zaprezentowały się: zespoły śpiewacze, kapele ludowe, gawędziarze, soliści wokaliści i instrumentaliści oraz zespoły taneczne i stylizowane (czytaj protokół).
Nagrodę powinni również otrzymać kramscy strażacy za wodne kurtyny bez których trudno byłoby usiedzieć na rozgrzanych trybunach.
Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Powiatu Konin zaś jej organizatorami byli CKiS w Koninie, Wójt Gminy Kramsk oraz nasz ośrodek kultury.
Zobacz foto
 
14 lipca - Zasłużony wypoczynek
 
Zasłużony wypoczynek
 
W dniach od 29 czerwca do 2 lipca nasza orkiestra oraz mażoretki, razem z zaprzyjaźnioną orkiestrą z Brzeźna, odpoczywali w Szklarskiej Porębie. Znaleźli jednak chwilę czasu, by na jeden dzień zajrzeć do pobliskiej Pragi i pospacerować jej uroczymi uliczkami. Dzielnie wędrowali po górskich szlakach i z zaciekawieniem słuchali barwnych opowieści przewodnika. W czasie podróży polubili nawet kierowcę, który trochę podpadł praskiej policji i naszej "laleczce". Radośni i pełni optymizmu powróciliśmy do Kramska.
Zobacz: wycieczka | Praga
 
9 lipca - Kolejny sukces naszej orkiestry!
 
Kolejny sukces naszej orkiestry!

Kolejny sukces naszej orkiestry!

 
21 orkiestr dętych z całej Wielkopolski wzięło udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który odbył się 28 czerwca w Kaliszu. Ze względu na deszczową pogodę przegląd przeniesiono do hali Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu. Podczas wspólnego koncertu, dyrygowanego przez Marka Kuberę zagrało ponad 750 muzyków i zatańczyło ponad 200 mażoretek.
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP wręczał puchary najlepszym orkiestrom wraz ze starostą kaliskim Krzysztofem Nosalem, członkami jury, Przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysławem Łuczakiem oraz zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu st. bryg. Markiem Burzyńskim.
Orkiestra Dęta OSP z Kramska wygrała Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Kaliszu, drugie miejsce zdobyła Orkiestra Dęta OSP Rychwał, trzecie miejsce należało do OSP Pruszków, która jednocześnie zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji powiatowej.
- To wielkie święto orkiestr dętych. Dziękuję za udział w wojewódzkim przeglądzie i za to, że tak licznie odpowiedzieliście na zaproszenie organizatorów. Wspólny koncert w jednym miejscu to imponujący widok. Gratuluje zwycięzcom i wszystkim orkiestrom, które wzięły udział w przeglądzie - podsumował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Zobacz foto
 
9 lipca - Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą
 
Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą

Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą

Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą

 
49. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w dniach 25-28 czerwca br. w Kazimierzu Dolnym. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. W konkursie biorą udział: kapele ludowe , których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu, instrumentaliści , soliści grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne, śpiewacy - soliści, zespoły śpiewacze. Podczas Festiwalu odbywa się konkurs "Duży - Mały" , w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. Na Dużym Rynku mają miejsce Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentują i sprzedają swoje wyroby. Demonstrują też sposoby ich wykonywania. Na Małym Rynku przy muzyce kapel ludowych trwa zabawa ludowa....

W klimat tego miejsca doskonale wpisali się członkowie "Wielopolanek" i "Świętojanek", którzy wspólnie zaprezentowali się na ogólnopolskiej scenie. W konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 14 województw. Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 65 tysięcy złotych (protokół).

- Było to dla nas ogromne przeżycie nie tylko artystyczne, ale i emocjonalne - powiedział mi Wiesław Adamczyk w drodze powrotnej. - Była to też podróż o jakiej marzyłem jeszcze parę lat wstecz.

- Pragniemy podziękować zarówno Urzędowi Gminy w Kramsku jak i CKiS w Koninie bez pomocy których ta podróż nie odbyłaby się. Sądzimy, że dobrze promowaliśmy nasz region i naszą gminę - dodała na zakończenie Maria Szczepankiewicz - kierowniczka zespołu.
Zobacz foto
 
7 lipca - Wręczono muzyczne świadectwa
 
Wręczono muzyczne świadectwa
 
Przy wypełnionej po brzegi salce muzycznej, najpierw Paweł Ciesielski a następnie Robert i Karolina Żurańscy podsumowali muzyczne osiągnięcia swoich adeptów. Każdy artysta zaprezentował próbkę swoich umiejętności, następnie otrzymał świadectwo i gratulacje od swoich mistrzów. Nie zabrakło kwiatów, uśmiechów i ciepłych słów. Spokojnych i bezpiecznych wakacji życzył wszystkim Przemysław Domagalski - dyrektor ośrodka kultury.
 
21 czerwca - Muzycznie w Wysokiem
 
Muzycznie w Wysokiem
 
Burzliwymi oklaskami nagradzano występy młodych artystów podczas muzycznej wywiadówki, która tradycyjnie odbyła się w Zespole Szkół w Wysokiem. Wzięli w niej udział:  zespół taneczny Kasi Kałużnej, na keyboardzie Bartek Nowak "Spod Zalesia", Martyna Marczak "Konik na biegunach",  Daria Garczyńska  "Łabędzia rzeka", Oliwia Piguła "Koło mego ogródeczka", Julianna Marciniak "Stokrotka", Patryk Marciniak  "Kocham ciebie dziewczyno". Na trąbce zagrał Mikołaj Marciniak "O młynareczce" który razem z Patrykiem Marciniakiem zdobyli nagrodę na Przeglądzie Społecznych Ognisk Muzycznych w Koninie.
Zobacz foto
 
14 czerwca - Smaki regionów w Paprotni
 
Smaki regionów w Paprotni
 
Centrum Sportów Ekstremalnych w Paprotni, gm. Krzymów to obiekt stosunkowo młody, ale i dynamicznie  rozwijający się. Właśnie tam, 7 czerwca odbył się festyn "Smaki LGD" zorganizowany przez stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia". Oprócz uginających się od wszelkiego jadła i picia stołów (prezentowało się również KGW z Rudzicy), obejrzeć można było występy artystów z ościennych gmin. Dla mnie prawdziwym "smaczkiem" był występ naszych mażoretek (nie piwa, które wypiliśmy na tą okoliczność z naszym wójtem!). Brawo dziewczyny i brawo Asia! Droga którą przeszłyście od czasu wzięcia pałeczki do ręki jest krótka - efekt oszałamiający!
Zobacz foto
 
7 czerwca - Dzień Dziecka
 
Dzień Dziecka
 
Ożywił się znowu kramski amfiteatr. Wszystko za sprawą zorganizowanego w dniu 31 maja festynu z okazji Dnia Dziecka. Jak przystało na taką uroczystość nie zabrakło atrakcji dla naszych najmłodszych: malowanie twarzy, konkursy, szachowe zmagania, dmuchane zamki, kule wodne, zabytkowe pojazdy, bieg pokoleń i "gwiazdy" na estradzie. Na początek zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej w Kramsku, następnie królował nasz ośrodek kultury. Była jeszcze zabawa dla najmłodszych oraz trochę starszych. W roli prowadzącego znakomicie się sprawdził Michał Szymański, na wysokości zadania stanęli też organizatorzy, którymi w tym roku byli: Urząd Gminy, GOK, Klub "Warta" Kramsk, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kramsk oraz Rada Sołecka sołectwa Kramsk.
Zobacz foto
 
1 czerwca - Przegląd w konińskim ratuszu
 
Przegląd w konińskim ratuszu
 
23 maja w sali ratusza odbył się XXVIII konkurs Społecznych Ognisk Muzycznych. W kategorii "keyboard" wystąpili Zuzia Kałużna, Julianna Marciniak i Patryk Marciniak. Zaś w kategorii  "instrumenty Klasyczne" wystąpili Jakub Bąk grający na sakshornie altowym oraz Mikołaj Marciniak na trąbce. Zuzia Kałużna zdobyła wyróżnienie, Patryk Marciniak otrzymał nagrodę w kategorii "keyboard". W kategorii "instrumentów klasycznych" Jakub Bąk otrzymał wyróżnienie a Mikołaj Marciniak na trąbce zdobył Nagrodę Główną.
Zobacz foto
 
29 maja - Kapela w Brdowie
 
Kapela w Brdowie
 
Kramska Kapela Podwórkowa zagrała podczas konferencji podsumowującej "Wdrażanie osi 4 Leader PROW 2007 - 2013 na obszarze stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia", która odbyła się 20 maja br. na terenie klasztoru ojców paulinów w Brdowie. W konferencji udział brały gminy należące do tegoż stowarzyszenia, stąd też występ naszej kapeli to doskonała promocja osiągnięć naszego ośrodka kultury.
O przebiegu konferencji przeczytasz tutaj.
Zobacz foto
 
23 maja - XXIV Konkurs Muzyczny w Przedczu
 
XXIV Konkurs Muzyczny w Przedczu
 
16 maja, w pięknie położonym Domu Kultury w Przedczu odbył się kolejny, XXIV już Konkurs Muzyczny na keyboardach. Nasza ekipa liczyła 10 osób i pojechała tam ze swoimi instruktorami Kasią Bąk i Pawłem Ciesielskim. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych. Każdy z uczestników wykonał po 2 utwory, które oceniało dwuosobowe jury. Wszyscy nasi uczestnicy otrzymali nagrody i wyróżnienia. Byli nimi: Oliwiwia Piguła, Daria Garczyńska, Patryk Marciniak, Julianna Marciniak, Weronika Kania, Bartosz Nowak, Jakub Bąk, Martyna Marczak, Gabrysia Juszczak oraz Aleksandra Budzińska. W sumie w konkursie udział wzięło przeszło 50-ciu wykonawców.
Zobacz foto
 
13 maja - Wygraj Sukces - przesłuchania w Ostrowie Wlkp.
 

Wygraj Sukces - przesłuchania w Ostrowie Wlkp.


Kwalifikacje regionalne 20-tego konkursu piosenki „Wygraj Sukces” odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wlkp., w środę, 6 maja. Wystartowało w nich blisko 50 młodych uczestników. Na scenie przed jurorami zaprezentowali się wokaliści m.in. z: Ostrowa Wielkopolskiego, Słupcy, Konina, Turku, Łodzi, Kramska, Ślesina i Leszna.    Każdy z występujących wykonał po dwa utwory. Ich umiejętności oceniało trzyosobowe jury w składzie: Maria Byzia, Jarosław Piątkowski i Violetta Sikora. Po wysłuchaniu prezentacji komisja do finału 20-tego konkursu piosenki „Wygraj Sukces” zakwalifikowała: Michalinę Chmielewską, Gabrielę Grzyb, Martę Popiel, Ninę Błaszczyk, Kingę Żelichowską, Martę Kręplewską, Annę Adamiak, Julię Marcinkowską, Michała Zielińskiego oraz Karolinę Augustyniak. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić następujących wykonawców: Paulę Biskup, Marię Kupczyk, Antoniego Łyskawa, Natalię Sarniak, Lenę Witkowską, Aleksandrę Kubiak, Marię Rado, Patrycję Wiśniewską, Julię Banasiak, Wiktorię Pękałę, Aleksandrę Winiarską, Ingę Dawicką, Paulinę Grabicką, Sylwię Foryńską i Annę Zuszek. Osoby wyróżnione nie biorą jednak udziału w finale. Sam finał oraz koncert galowy odbędą się w dniach 4-6 czerwca w Tarnobrzeskim Domu Kultury w Tarnobrzegu.
Nasz ośrodek reprezentowali: Szymon Bąk, Nikola Mikorska, Natalia Smolarz, Natalia Cieślak oraz Klaudia Wiśniewska.
Zobacz foto
10 maja - VIII Międzynarodowy Kurs Muzyczny
tekst: Paweł Ciesielski
 
1 i 2 Maja w Szkole Muzycznej w Koninie odbył się VIII Międzynarodowy Kurs Muzyczny im. Witolda Friemanna. Wzięli w nim udział członkowie naszej orkiestry. Kurs przeznaczony był dla puzonistów więc z naszej orkiestry wzięli w nim udział Patryk Marciniak, Szymon Korcz i Mateusz Kwiryn grający na tubie. Z orkiestry dętej z Brzeźna jak również ze Szkoły Muzycznej w Turku pojawili się uczestnicy  w ramach wymiany doświadczeń i wspólnego muzykowania.
20 kwietnia - Muzycznie w Turku
tekst: Paweł Ciesielski

Muzycznie w Turku

 
10 kwietnia br. odbył się II Konkurs Instrumentów Dętych w Turku. Wzięło w nim udział 30 uczestników z orkiestr dętych z okolic powiatu tureckiego: z orkiestry dętej z Kleczewa, z orkiestry dętej Dobra, Żeronice, z Goliny, z Brzeźna oraz oczywiście z Kramska. Z naszej orkiestry dętej wyjechały na konkurs następujące osoby: Patryk Marciniak, Błażej Szczepański, Szymon Korcz, Wiktor Kubsik, Jakub Bąk, Jakub Łukaszewski, Mateusz Kwiryng, Mikołaj Marciniak, Eryk Nowacki, Dominik Korcz, Nikola Berkens, Zofia Sobczak. W kategori wiekowej do 13 lat III miejsce zajął Dominik Korcz zaś I miejsce zajął Mikołaj Marciniak. W kategorii od 14 do 16 lat II miejsce zajęła Nikola Berkens a I miejsce przypadło Mateuszowi Kwiryngowi. Grand Prix powędrowało w ręce Zofii Sobczak.
 
1 kwietnia - Szamotulskie Stoły Wielkanocne
 

 
Ta kolorowa i apetyczna impreza niezmiennie przyciąga mieszkańców Szamotuł i okolic. Podobnie było w niedzielę 29 marca i w Hali Wacław zjawiło się wielu wystawców i znacznie więcej mieszkańców zainteresowanych tegoroczną wystawą. Były znajome twarze wystawców, ale pojawili się też nowi z produktami kulinarnym, ale także z prawdziwie artystycznymi dziełkami rzemiosła. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu imprezą.
W części artystycznej na scenie zaprezentowała się nasza Kramska Kapela Podwórkowa. Zapraszam na koncert który usłyszeliśmy w ich wykonaniu
 
30 marca - Eliminacje na piątkę!
 
 
 
Tegoroczne eliminacje do 20-tego ogólnopolskiego festiwalu piosenki "Wygraj sukces" odbyły się w Słupcy w Centrum Kultury "Muzyk". Wzięło w nim udział 30-stu wykonawców, których zadaniem było wykonanie dwóch utworów. Ich wykonanie oceniało profesjonalne jury w składzie: Anna Polowczyk, Agnieszka Rogalska oraz Dominik Kozicki, które po wysłuchaniu wszystkich wykonawców zakwalifikowało do II etapu kwalifikacji regionalnych 10-ciu wykonawców wśród których znalazło się aż 5-ciu naszych! Tak więc 6 maja w Ostrowie Wlkp. usłyszymy: Natalię Smolarz, Szymona Bąka, Nikolę Mikorską, Natalię Cieślak i Klaudię Wiśniewską. Ponadto kolejna nasza czwórka otrzymała wyróżnienia. Są to: Wiktoria Benec, Dominika Grzelak, Jessica Pawlak oraz Katarzyna Fabiszewska.
Jest to ogromny sukces nie tylko naszych wykonawców, ale przede wszystkim efekt pracy Karoliny Żurańskiej, która z ogromnym zaangażowaniem i pasją uczy młodych adeptów śpiewu. Nominowanym życzymy dalszych sukcesów, Karolinie - satysfakcji z kawałka "dobrej roboty".
 
30 marca - VIII Kramskie Wybijanie Żuru
 
VIII Kramskie Wybijanie Żuru
 
W auli kramskiego gimnazjum odbyła się 21 bm. doroczna impreza pod nazwą Kramskie Wybijanie Żuru. W tym roku przypadła już jej VIII edycja i wszystko wskazuje, że impreza rozwijać się będzie dalej.

Głównym celem imprezy jest akcja charytatywna prowadzona na rzecz konkretnej osoby, której pomoc jest całkowicie konieczna. W tym roku tą osobą była niespełna dwuletnia Agata Tuszyńska, która cierpi na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie wewnętrzne. Imprezie towarzyszą pokazy rzeźby, rękodzieła oraz innych form artystycznych o tematyce wielkanocnej. Prowadzona jest akcja "Ciacho" z której dochód również jest przekazywany na rzecz Agatki. W konkursach kulinarnych, w których udział biorą sołectwa, KGW oraz kluby seniora wybierany jest doroczny Mistrz Żuru oraz potrawa wielkanocna. W tegorocznej rywalizacji udział wzięło 9 stoisk z poszczególnych miejscowości. Ogłaszane są również wyniki konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną, w którym udział biorą dzieci ze szkół podstawowych naszej gminy.

Zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy powitał Józef Drop - wójt gminy oraz Halina Rogowska - sołtyska sołectwa Kramsk. - By w nas odnawiało się to co najpiękniejsze, najszlachetniejsze i najwrażliwsze - powiedział ks. Sławomir Kasprzak, zwracając się do wszystkich zebranych.

Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły ludowe "Świętojanki" oraz "Wielopolanki". Niewątpliwą atrakcją były występy zespołów "Ruszniczok" ze Lwowa oraz "Trakijka" z bułgarskiego Karłowa.

Tegorocznym Mistrzem Żuru została Sabina Augustyniak z Klubu Seniora w Kramsku, zaś pierwsze miejsce w konkursie na potrawę wielkanocną przypadło KGW Rudzica. Wszyscy uczestnicy kulinarnych zmagań otrzymali z rąk wójta pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dyplomy i nagrody, z rąk Przemysława Domagalskiego - dyrektora ośrodka kultury, otrzymali także uczestnicy konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną. Wyróżnienie "za całokształt" otrzymał Klub Seniora z Kramska i było to wyróżnienie ufundowane przez Marię Wróbel - radną powiatową.

Po zlicytowaniu obrazów wykonanych przez naszych VIP-ów podliczono finansowe efekty całej akcji. Sumę 3.270 zł uzyskaną z licytacji oraz kwotę 1.382 zł uzyskaną z akcji "Ciacho" przekazano na ręce ojca Agatki, który gorąco podziękował wszystkim za okazaną pomoc.

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy, Klub Seniora oraz Gminny Ośrodek Kultury. Całość prowadził Robert Żurański.
Zobacz foto
 
23 marca - Konkurs Recytatorski
 
Konkurs Recytatorski
 
Doroczne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa" odbyły się 16 i 20 bm. w naszym ośrodku kultury. W eliminacjach gminnych udział wzięło 18 uczestników. Komisja artystyczna w składzie: Andrzej Nowak, Anna Ziemniczak oraz Barbara Gąska postanowiła zakwalifikować do etapu regionalnego następujących wykonawców: Oliwię Maciejewską, Jakuba Bąka, Sandrę Ciurysek, Piotra Żabierka oraz Zuzannę Stolecką. W eliminacjach regionalnych udział wzięło 10 uczestników. Ta sama komisja wysłuchała i oceniła występy poszczególnych uczestników i do występu finałowego, który będzie miał miejsce w Strzałkowie, w dniu 27 bm., zakwalifikowała: Oliwię Maciejewską, Sandrę Ciurysek, Mikołaja Kurtasa, Roksanę Kujawę oraz Zuzannę Stolecką. Wszyscy uczestnicy z rąk dyrektora Przemysława Domagalskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy zaś nagrody książkowe ufundowane przez naszą bibliotekę.
Zobacz foto: gminny | regionalny
 
16 marca - Warsztaty mażoretek
 
 
 
To były 3 dni naprawdę intensywnej pracy! Justyna Tomczak, opiekunka i choreografka zespołu tanecznego mażoretki "Sigma" ze Starego Miasta, kolejny raz pokazała jak dochodzi się do sukcesu i ile pracy trzeba wykonać, ażeby zostać zauważonym. Ola i Weronika nie próżnowały również. Pokazywały naszym dziewczynom mniej lub bardziej skomplikowane układy, razem z nimi tańczyły, rozmawiały o tym, co należy zrobić z włosami, aby w tańcu nie przeszkadzały, jak zrobić makijaż i jak ogólnie sprawić, by wyglądać ciekawie. Myślę, że efekty tego spotkania zobaczymy już niedługo, albowiem sezon imprez plenerowych nadchodzi. Myślę również, że nasze dziewczyny wezmą sobie do serca cenne uwagi i spostrzeżenia Justyny odnośnie intensywności treningu, jego czasu trwania, regeneracji organizmu, bo wszystko to razem sprawia, że taniec staje się prawdziwą pasją, zaś pokaz grupowy - prawdziwym widowiskiem.
 
10 marca - Dzień Kobiet
 
 
 
8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Koncert Kramskiej Kapeli Podwórkowej na sali Domu Pracy Twórczej przyciągnął nie tylko miłośników takich klimatów. Wykonawcy w całości dedykowali koncert Paniom z okazji Dnia Kobiet. Wszystkim przybyłym Paniom życzenia, w imieniu wójta oraz własnym, złożył Andrzej Nowak, doradca wójta gminy. Potem królowała muzyka. W programie nie zabrakło dużej dawki humoru, drobnych upominków dla Pań oraz ciepłych słów pod ich adresem. Czerwone goździki przywiezione przez dziadka Hieronima spod Grunwaldu oraz utwór w jego wykonaniu "Trzynaście czerwonych goździków" dopełniły reszty niedzielnego popołudnia.
Organizatorami koncertu był wójt naszej gminy oraz dyrektor ośrodka kultury.
Zobacz foto
 
5 marca - Zauważono naszą Wiktorię!
 
Zauważono naszą Wiktorię!

Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej za nami! Wiele ciepłych słów przekazał 28 lutego uczestnikom Festiwalu przewodniczący składu jurorskiego Maciej Miecznikowski. Pogratulował odwagi, talentu i przekazał najlepsze życzenia biorącym udział w 34. edycji. Do eliminacji konkursowych, które poprzedziły Festiwal, zgłosiło się blisko stu młodych wokalistów z Konina i okolic. Wyłoniona grupa (27 wokalistów) uczestniczyła w warsztatach wokalnych prowadzonych przez trenerów Studia „Voice and More”: Kubę Pałysa i Mateusza Przedrzymirskiego.
W sobotę na scenie zaprezentowali się wykonawcy w wieku od 7 do 16 lat. Podzieleni na trzy kategorie wiekowe (7-10, 11-13 i 14-16 lat) rywalizowali o nagrody i wyróżnienia. Jury festiwalu: Maciej Miecznikowski - muzyk, wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, Jakub Pałys – wokalista, trener emisji głosu Studia Voice and More w Warszawie oraz Krystian Weber – instruktor ds. muzyki i folkloru CKiS w Koninie, wyłoniło najlepszych wykonawców a nagrodą Grand Prix postanowiło uhonorować Weronikę Radniecką z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie.
Reprezentująca nasz ośrodek kultury Wiktoria Benec, przygotowana przez Karolinę Żurańską, otrzymała wyróżnienie Starostwa Powiatowego w Koninie, w pierwszej kategorii wiekowej. Wiktorii i Karolinie życzymy dalszych sukcesów.
 
4 marca - Ferie - jak wypoczywaliśmy
 
Ferie - jak wypoczywaliśmy

Ferie - jak wypoczywaliśmy

 
Ferie zimowe kojarzą się wszystkim ze śniegiem, sankami, bałwanem, zabawą na lodzie, czerwonym nosem oraz mrozem. W tym jednak roku, niczego z wymienionych tutaj skojarzeń, przynajmniej u nas, nie było. Organizatorzy zimowego wypoczynku, zarówno nasz ośrodek kultury jak i oddział TPD, zadbali jednak o to, by tegoroczne ferie były atrakcyjne i sprzyjały regeneracji nie tylko ciała. Tak więc czytano baśnie, na zajęciach plastycznych robiono barwne dywany oraz malowano na szkle, zorganizowano konkurs na najciekawszy plakat "Wpływ używek na zdrowie człowieka", bawiono się w "Mirasiu". Z ciekawą inicjatywą wystąpiła MDP OSP Kramsk, która zorganizowała pokaz ratownictwa z omówieniem zasad udzielania pierwszej pomocy (brawo Ola). Budowa wiatraków z klocków lego to prawdziwe wyzwanie, ale i z tym zadaniem nasi uczestnicy poradzili sobie znakomicie, albowiem następnego dnia zajmowali się już produkcją ...pachnących mydełek! Pokaz rękodzieła artystycznego w wykonaniu Zosi Sobieraj to prawdziwe mistrzostwo świata (nawet Dorocie udało się coś "wydziergać" pod jej czujnym okiem), zaś warsztaty kulinarne z Klubem Seniora, to raj dla podniebienia i uciecha dla żołądka. Ci, którzy śpiewać nie potrafią, mogli sobie oglądać ciekawe filmy, dla tych, którzy ośmielili się wziąć mikrofon do ręki, Paweł szybciutko wyszukiwał coś w stylu "śpiewać każdy może". Swoje warsztaty muzyczne mieli również nasi "zawodowcy" - "Dzieci Kujaw" oraz członkowie orkiestry dętej (tymi zajmowali się profesjonaliści: Karolina i Robert Żurańscy, Przemysław Domagalski, Maciej Gwóźdź oraz Zbigniew Starosta - absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Edwarda Chmiela. Gry na puzonie uczył się również od mistrzów Johna Marceliusa i Wiktora Bataszewa. W roku 1998 na zaproszenie Ardasza Marderosiana - I puzonisty Lyric Opera of Chicago - wyjechał do USA gdzie miał okazję grać i uczyć się od najlepszych muzyków m. in. u prof. Arnolda Jacobsa. Jest finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Puzonowego - Warszawa 1997 r. Obecnie solista instrumentalista, kierownik wspaniałej sekcji puzonów Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu). Spotkanie z magią oraz spektakl teatralny "Muzykanci z Bremy" były kulminacją tegorocznych ferii. I chociaż - jak pisałem na wstępie - zabrakło nam śniegu, to nie brakowało energii, entuzjazmu i szalonych pomysłów. Ci którzy skorzystali z naszej oferty powodów do narzekań nie mają.
 
 
21 lutego - Karnawałowo w Grąblinie
 
Karnawałowo w Grąblinie
 
Ostatki były tym dniem, w którym postanowiono urządzić Bal Karnawałowy w filii naszej biblioteki w Grąblinie. Pomysł ma już swoją tradycję i wpisuje się w kalendarz imprez organizowanych przez Barbarę Gąskę - kierownika tamtejszej filii. To tylko jeden z elementów organizowanych przez Basię ferii dla najmłodszych mieszkańców Grąblina. W programie są jeszcze spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki do kina bądź teatru (ostatnia wyprawa do teatru muzycznego w Poznaniu na "Królową śniegu"), czytanie bajek, zabawy ruchowe czy wspólne wyprawy po najbliższej okolicy. Nad całością imprezy i doborem właściwych rytmów czuwał DJ Paweł, zaś za to, co działo się na parkiecie odpowiedzialni byli kierownik imprezy - Dawid Trzosek oraz Edyta Dybała, która doskonale wtopiła się w barwny klimat imprezy. Dla zmęczonych przygotowany był odpowiedni "zestaw regeneracyjny" po skosztowaniu którego siły szybko wracały i można znów było poszaleć na parkiecie. Jak wyglądali sami uczestnicy imprezy nie będę opisywał, bo jest to zadanie zbyt trudne. Najlepiej zobaczcie sami na foto, które udało mi się zrobić specjalnie dla was.
Zobacz foto
 
14 lutego - Muzyczna wywiadówka w Wysokiem
 
Muzyczna wywiadówka w Wysokiem
 
W dniu 12 bm. w Zespole Szkół w Wysokiem odbyła się Muzyczna Wywiadówka zorganizowana przez nauczycieli i instruktorów prowadzących zajęcia muzyczne w tymże zespole. Przed publicznością zaprezentowali się więc: Katarzyna Kałużna, Przemysław Domagalski, Paweł Ciesielski oraz ich wychowankowie. Wystąpił również szkolny chór prowadzony przez Kasię Kałużną, soliści oraz mali tancerze w tańcach ludowych. Występy i prezentacje przyjmowane były burzliwymi oklaskami. Na widowni zasiedli, między innymi: Elżbieta Bryl - dyrektorka szkoły, Andrzej Nowak - doradca wójta gminy oraz Dorota Kubsik - radna gminy.
Zobacz foto

23 stycznia - VIII Samorządowe Kolędowanie

 
 
 
VIII Samorządowe Kolędowanie - zgodnie ze złożoną rok temu w Babiaku deklaracją naszego wójta - odbyło się tym razem w Kramsku. W wypełnionej po brzegi sali Domu Pracy Twórczej spotkali się samorządowcy gmin: Babiak, Skulsk, Wierzbinek, Sompolno, Ślesin, Kramsk, Krzymów oraz starostwa powiatowego, by wspólnie pośpiewać kolędy. Przybyłych powitali wójt Józef Drop oraz proboszcz naszej parafii ks. Sławomir Kasprzak zaś w roli konferansjera tradycyjnie już wystąpił Andrzej Prętnicki z Sompolna. Rozpoczęło "BRAVO", potem połączone "Dzieci Kujaw" z "Kramską Kapelą Podwórkową". Miłą niespodzianką okazał się solowy występ naszego proboszcza z kapelą podwórkową, który został przyjęty burzliwymi oklaskami. Następnie przez scenę przewinęli się kolejno wszyscy, którzy mieli coś do zaśpiewania. Imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie "Wśród nocnej ciszy" oraz wręczenie pamiątkowych statuetek. O przyszłość imprezy nie mamy się co martwić, albowiem ze sceny padły kolejne deklaracje jej kontynuowania. Tak więc do zobaczenia za rok. W Skulsku.
Zobacz foto
 
19 stycznia - Konkurs w górniczej
 
 
 
V Międzypowiatowy Konkurs Kolęd na Instrumentach Dętych odbył się 17 stycznia w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie. Wzięło w nim udział 32 wykonawców, którzy na różnych instrumentach dętych wykonali po 2 utwory, których wykonanie oceniała komisja konkursowa w składzie: Dorota Szymczak -przewodnicząca, Piotr Kmieciak i Stefan Chmielewski - członkowie. Komisja przyznała następujące miejsca: w kategorii do lat 12 - pierwsze Elizie Gruberskiej, kolejne Tomaszowi Olejniczakowi i Mikołajowi Marciniakowi, w kategorii od 13 do 15 lat - pierwsze Mateuszowi Kwiryngowi oraz kolejne Sebastianowi Gwóźdź i Szymonowi Korcz, w kategorii od lat 16 do 23 - pierwsze Annie Ziemniarskiej, kolejne Adamowi Dobry i Magdalenie Nowackiej. Tegoroczne Grand Prix przypadło Jakubowi Czerniejewskiemu. Jury przyznało również szereg wyróżnień, ponadto każdy wykonawca otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek, których fundatorem był również nasz wójt Józef Drop. Nasi reprezentanci spisali się na medal dlatego mamy powód do radości. Jeśli dodam, że w mini-recitalu zaprezentowali się również nasi wykonawcy: Dominika i Marta Grzelak, Szymon Bąk i Mikołaj Marciniak to obraz tego wydarzenia będzie już pełny. Pomysłodawcą konkursu jest Robert Żurański, zaś organizatorem ZSG-E w Koninie przy współudziale kilku sponsorów, którym zależy, aby kultura muzyczna z udziałem młodych artystów miała swoje właściwe miejsce.
Zobacz foto
 
12 stycznia - Wielka Orkiestra zagrała w Kramsku
 
 
 
W XXIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagraliśmy kolejny już raz. Kolejny też raz dopisali mieszkańcy Kramska, którzy pomimo niesprzyjającej pogody przyszli na salę by nie tylko swoją obecnością, ale i groszem wesprzeć Jurka Owsiaka, który od wielu już lat jest organizatorem tego wielkiego przedsięwzięcia. To dzięki zaangażowaniu kramskich wolontariuszy udało się zebrać do puszek kwotę 3.109, 13 PLN. Kwotę 2300,84 PLN oraz 47 euro 38 centów uzyskano z licytacji którą prowadzili Michał Szymański i Ilona Jedlińska. Uczestników powitał i podziękował za szczodrość Józef Drop - wójt naszej gminy. Na scenie zaprezentowali się: Sentymentalne Serca, Świętojanki, Wielopolanki, Master Bras, mażoretki, Wiktoria Benec, Szymon Bąk, Katarzyna Fabiszak, Klaudia Wiśniewska oraz Marta Grzelak. Zlicytowano prawie wszystkie przedmioty które znalazły się w puli loteryjnej. Zacięta walka trwała o oficjalną koszulkę  orkiestry, którą ostatecznie wygrał Grzegorz Olkowski za kwotę 180 zł, zaś poduszkę z logo orkiestry wylicytował nie kto inny tylko nasz wójt.
W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierać będzie onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię. Wśród ponad 23 tys. licytacji największym powodzeniem cieszą się np. voucher dla dwóch osób na wyjazd do Gatwick pod Londynem, gdzie można usiąść za sterami symulatora Boeinga 787 Dreamliner (15 tys. zł), dzień na planie serialu "rodzinka.pl" (15,1 tys. zł), trening z Ewą Chodakowską (10,4 tys. zł), przejażdżka za sterami pociągu Pendolino (12,1 tys. zł), przejazd zabytkowym samochodem cadillac, który należał do Józefa Piłsudskiego i obiad w Belwederze od pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich (8,2 tys. zł), zaproszenie dla dwóch osób na czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Gruzją od prezesa PZPN Zbigniewa Bońka (9,1 tys. zł). Z ostatnich obliczeń wynika, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 36 mln złotych. Cieszymy się ogromnie, że w tej kwocie znajdują się również pieniądze zebrane przez nas.
Zobacz foto
 
 
10 stycznia - Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek
                                         
 
Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku otrzymał dofinansowanie z Biblioteki Narodowej w kwocie 5.790 zł na „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zgodnie z wymogami programu 1/3 przyznanej dotacji tj. 1930 zł została przeznaczona na zakup literatury dla dzieci i młodzieży. Za otrzymaną dotację zakupiono ogółem 261 książek, w tym 133 książki dla dzieci i młodzieży.