ARCHIWUM: 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018

2016

 
 
 
 
 
 
 
 
8 lipca - Kudowa Zdrój - wspomnienie
 
 
 

Wycieczkę do Kudowy Zdroju nasz kapelmistrz planował już wcześniej. Nic więc dziwnego, że nie mogliśmy się już doczekać kiedy przyjdzie dzień wyjazdu. Ruszyliśmy 27 czerwca. Wszystkie miejsca w autokarze zajęte, pogoda znakomita i już po kilku kilometrach jazdy okazuje się, że nasz kierowca to znakomity gość (znawcy twierdzą, że jaki kierowca taka wycieczka).

Zamieszkaliśmy w pensjonacie "Miranda" w dzielnicy Brzozowie (skrajem lasu przebiegała polsko-czeska granica). Sympatyczni właściciele i urocze miejsce. Polecamy wszystkim pragnącym wyrwać się z miejskiego gwaru.

Weszliśmy na Szczeliniec i pochodziliśmy po Błędnych Skałach (Asiu, ogromne dzięki za fotografie, których wykonać nie mogłem), następnego dnia zwiedziliśmy czeskie miasteczko Adrspach ze swoimi ogromnymi skałami. Piękne wrażenia i niesamowite doznania!

Bardzo przypadł nam do gustu basen na terenie pensjonatu. Długo w pamięci pozostaną wieczorne ogniska i nocne Polaków rozmowy.

Czas szybko minął i trzeba było wracać. Okolicznościowe pamiątki kupiliśmy w miejscowej "Żabce".

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy poznać skrawek naszej pięknej Polski. Przy najbliższej sposobności zagramy specjalnie dla Was. Póki co pochwalimy się pięknymi fotografiami.
Jest co wspominać!
 
6 lipca - "W stronę tradycji" - festiwal kultury ludowej
 
 
 
Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej. Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. Daje to nadzieję na prawidłową realizację podstawowych założeń Festiwalu także w przyszłości.

Czytaj więcej

 

 
30 czerwca - Mażoretki w Rychwale
 

26 bm. podczas Powiatowych Dni Rodziny w Rychwale, mieliśmy przyjemność obejrzeć występ naszych mażoretek. Pomimo niesprzyjającej pogody, nasze dziewczyny rozgrzały zmarzniętą i przemokniętą widownię za co otrzymały burzliwe oklaski.

Zobacz

 
27 czerwca - Muzyczna wywiadówka
 
 
 
Muzyczna wywiadówka stała się już tradycją w naszym ośrodku kultury. To uroczyste zakończenie roku organizowane jest od lat przez Pawła Ciesielskiego oraz Karolinę i Roberta Żurańskich - naszych instruktorów od nauki gry na instrumentach oraz śpiewu. Jest okazją do krótkiego zaprezentowania postępów w nauce a jednocześnie uczy młodych artystów obycia scenicznego. O tym, że proponowane formy nauki cieszą się z roku na rok większą popularnością niech świadczy ilość przybyłych na uroczystość rodziców. Na scenie zaprezentowało się 30 młodych wykonawców i wokalistów, którzy mieli okazję zaprezentować przed zebraną widownią swoje umiejętności. Tak więc były burzliwe oklaski, kwiaty oraz dyplomy.
Nad przebiegiem uroczystości czuwał Paweł Ciesielski, a pomagały mu Karolina Żurańska i Katarzyna Bąk.
 
22 czerwca - Sukcesy Natalii Smolarz
 
 
 
Natalię znają wszyscy. Zresztą pisałem o niej wcześniej również na tej stronie. Jest pierwszą uczennicą Karoliny Żurańskiej która osiągnęła takie sukcesy. A sukcesem zapewne jest jej udział w finale 37 Międzynarodowego Dziecęcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie oraz w finale 21. Ogólnopolskiego Festiwalu "Wygraj sukces" w Tarnobrzegu. W przypadku tego pierwszego wspomnę tylko, że 26 finalistów, którzy zostali wyróżnieni aplauzami wyłonionych zostało z około 6.000 uczestników na poszczególnych etapach. Tegoroczne jury w składzie: Nancy Gogstad (Norwegia), Milena Jurczyk (Polska), Piotr Galiński (Polska), Katarzyna Skawińska – przewodnicząca jury (Polska), Maciej Sheva Mołdoch (Polska), Mindaugas Lekauskas (Litwa), Dariusz Intrys – sekretarz jury (Polska), miało nie lada dylemat w ocenie wykonawców. Ostatecznie Grand Prix zostało w Polsce.

Nie inaczej jest w przypadku "Wygraj sukces". W tegorocznych eliminacjach do finału udział wzięło ok. 4200 uczestników w poszczególnych regionach kraju. W samym finale uczestniczy 130 wykonawców z czego nagrody otrzymuje około 20-stu i tyleż samo wyróżnienia (protokół jury).

Natalia dzisiaj kończy 6 klasę. Z bardzo dobrymi wynikami. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała przed swoją szkolną publicznością na sobotnim festynie w Helenowie Drugim. Cieszy się, że przed nią kolejne wyzwania. Gimnazjum, nowe otoczenie ...no i czas pożegnać się z Bodziem!

Gratulujemy sukcesów Natalii, Karolinie dziękujemy za serce, które wkłada w swoich uczniów.

Zobacz: Tarnobrzeg

 

 
8 czerwca - ARS w Kleczewie
 
 
 
Eliminacje Wielkopolskie do 17 Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2016” odbywały się w tym roku w Kleczewie 31 maja i 1 czerwca.. Spośród 42 prezentacji Jury wyłoniło tylko 15 zespołów, które będą reprezentować Wielkopolskę podczas Ogólnopolskiego Festiwalu. Niestety zabrakło tam naszych "Sentymentalnych Serc".

Komisja Artystyczna w składzie:
Prof. Wenancjusz Kurzawa – przewodniczący - muzyk z Bydgoszczy,  Profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniorów),
Czesław Fiałkowski – muzyk z Konina, dyrygent
Krystian Weber – instruktor  d.s. muzyki i folkloru CKiS w Koninie

do 17. Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2016 postanowiła zakwalifikować:

Janinę Bednarską z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie
Teatr „ODEON” z Klubu Seniora „Radość” Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie
Męską Grupę Wokalną „JAN BOYS” z Chodzieskiego Domu Kultury w Chodzieży
Zespół Śpiewaczy „ZŁOTY LIŚĆ” z Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu
Koźmiński Teatr Seniora z Klubu Seniora Stowarzyszenia „Wspólnie dla Koźmina” i Ośrodka Kultury w Koźminie Wielkopolskim
Teatr „UBU”  z Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile
Zespół wokalny „BALLADA” z Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile
Zespół wokalny  „GAMA” z Witowa
Zespół Taneczny „SENIORITY” z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile
Duet Wokalny „TY i JA” z Gminnego Zespołu Instytucji Kultury w Koźminie Wielkopolskim
Janinę Pakułę z Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie
Teatr Tańca „BALANS” z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile
Zespół wokalny „JUTRZENKA” z Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – Klub Mieszkańców w Koninie
Marię Sarnę z Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – Klub Mieszkańców w Koninie
Zespół „RETRO CAFE” z Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół” w Czerwonaku.
 
 
 
 
3 czerwca - Kolorowy Dzień Dziecka
 
 

VI Gminny Festyn z okazji Dnia Dziecka odbył się 29 maja. O godzinie 9 w miejscowym kościele odprawiona została msza św. w intencji dzieci zaś od godz. 15 bawiono się na kramskim amfiteatrze.

Czytaj więcej

 
 
2 czerwca - XXIV Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych - Ciechocinek 2016
 
 
 
28 maja paradą przez słynny ciechociński deptak do parku Zdrojowego rozpoczął się w muszli koncertowej  XXIV Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych organizowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W przeglądzie wystąpiło 6 orkiestr.

Nasz ośrodek kultury reprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Przemysława Domagalskiego oraz mażoretki. Poza nią jury oceniło orkiestry z Goleszyna i Nadarzyna (woj. mazowieckie),  Dąbrowy Górniczej, Ujejścia (woj. ślaskie) i Krasocina (woj. świętokrzyskie).  Impreza trwała do późnego popołudnia.

Jeśli występ "naszych" przypadł jurorom do gustu wystąpimy w ogólnopolskim finale.
 

 
25 maja - Najlepsi w Piotrkowie Trybunalskim!
 
 

 

 

 

XII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych organizowany niezmiennie przez Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego „Agrafa” pod kierownictwem Marka Dolecińskiego odbywał się w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 21-22 maja.

Na festiwal przyjechało z całej Polski około 40 kapel w tym jedna z Ukrainy i nasza Kramska Kapela Podwórkowa. Po dwudniowych przesłuchaniach w Amfiteatrze Miejskim jurorzy mieli nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie okazało się, że  I miejsce zajęła nasza kapela, II miejsce przypadło kapeli z Ukrainy zaś miejsce III znana już nam "Beka" z Przeworska. Po raz pierwszy w tym roku przyznano festiwalowe GRAND PRIX, które powędrowało do kapeli "Spod dębu" z Piotrkowa Trybunalskiego.
Przy wypełnionym po brzegi amfiteatrze odbył się koncert laureatów, wcześniej zwycięzcy otrzymali z rąk burmistrza miasta pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

W roli konferansjerów wystąpili Karolina Paras - TV Piotrków oraz błyskotliwy Andrzej Woźnicki. Budżet festiwalu zamknął się w kwocie 150 tys. zł.

Celem Festiwalu jest propagowanie folkloru miejskiego przejawiającego się w tradycyjnym ulicznym i podwórkowym muzykowaniu. Festiwal pozwala również na konfrontację dokonań artystycznych kapel, wymianę doświadczeń i pomysłów podnoszących atrakcyjność i widowiskowość ulicznych, podwórkowych i jarmarcznych spektakli. Jest próbą dokonania swoistej symbiozy współczesności z tradycją folkloru miejskiego.
Bardzo dobrze, że jest człowiek, który bez względu jakie się o nim wypowiada sądy, organizuje od lat ten festiwal. Są też ludzie, którzy darzą go zaufaniem. Polemizować, czy Piotrków jest odpowiednim miejscem do organizacji takiego przedsięwzięcia nie ma sensu. Wszak był to XII, nawet jak się komuś to nie podoba, ogólnopolski festiwal.
I my okazaliśmy się tam najlepsi!
 
12 maja - Eliminacje do "Wygraj Sukces" - Ostrów Wlkp. 2016
 
 

Wczoraj, w MDK w Ostrowie Wlkp. odbył się kolejny etap eliminacji do 21. Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces", który od wielu już lat organizowany jest w Tarnobrzegu.

Wśród 40 startujących była i nasza trójka, która godnie reprezentowała nasz ośrodek kultury: Szymon Bąk, Wiktoria Benec i Natalia Smolarz, która będzie reprezentowała nas na finale w Tarnobrzegu, który odbędzie się na początku czerwca. Wiktoria otrzymała wyróżnienie. Gratulacje!

Trochę wcześniej, bo 1 czerwca, Natalia zaśpiewa na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

Oczywiście trzymamy mocno kciuki za Natalię i Karolinę Żurańską, która jest instruktorem muzycznym i wychowawcą Natalii.

 
12 maja - Twierdza Przemyśl padła!
 

 

 

 

 

 
38 Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego już za nami. Odbywał się w dniach 7-8 maja tradycyjnie w Przemyślu. Wśród 15-stu znakomitych kapel z całego kraju nie mogło zabraknąć Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: Leszek Bonar - muzyk, dziennikarz z Łodzi, Bożena Lewandowska - etnomuzykolog z Krakowa, Hanka Wójcik - wokalistks, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka z Krakowa oraz Jacek Marcińczak - muzyk, kompozytor z Przemyśla. Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach jurorów zajęliśmy II miejsce, po Przeworskiej Kapeli Podwórkowej BEKA i przed kapelą SPOD DĘBU z Piotrkowa Trybunalskiego (czy werdykt był słuszny oceńcie sami).

Atrakcją festiwalu był koncert Lwowskiej Kapeli Podwórkowej TA JOJ im. Kazimierza Galikowskiego oraz występy kapel na ulicach, osiedlach oraz na rynku.

 

 
4 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
 
 
 

Minęły niespełna 4 lata jak pisałem nieco smutną relację z obchodów tejże uroczystości w naszej gminie. Co spowodowało, że od wspomnianego okresu czasu jest coraz lepiej nie wiem. Jedno jest pewne - chce mi się pisać!

Czytaj więcej

 
 
30 kwietnia -12 Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Europejskiej Turek 2016
 
 
 
W dwóch kategoriach wiekowych odbywał się festiwal muzyki europejskiej w Turku. W grupie 30-stu uczestników były i nasze reprezentantki: Dominika Grzelak i Kasia Fabiszewska, które w duecie zaśpiewały piosenkę "Say Something" Christiny Aquilery & A Great Big World. Wykonanie zostało zauważone przez jurorów w składzie: Aleksandra Gajewska,  Agata Wierzbicka oraz  Anna Skrzydlewska i tym samym nasze dziewczyny zajęły III miejsce w grupie szkół ponadgimnazjalnych.

GRAND PRIX tegorocznego festiwalu powędrowało do Koła. Jego zdobywcami okazali się licealiści z Koła, którzy ze swoją solistką Magdaleną Komudzińską zaśpiewali śliczną francuską piosenkę "Si jamais j'oublie".

Jak zauważyła przewodnicząca jury, poziom artystyczny festiwalu był wysoki. Udało się jednak wyłuskać prawdziwe "perełki", które z przyjemnością prezentujemy w obszernej relacji z tegoż wydarzenia.

Zobacz
 
 
27 kwietnia - Turkowski Złoty Róg
 
 
 
III Międzypowiatowy Konkurs Instrumentów Dętych odbył się 21 kwietnia w MDK w Turku. Jury w składzie: Piotr Kmieciak, Łukasz Chmura i Paweł Simiński, po przesłuchaniu ponad 30-stu wykonawców w dwóch kategoriach, przyznało następujące miejsca:
 
Kategoria do 13 lat:
III Hubert Wrochna (puzon), Orkiestra Dęta w Brzeźnie,
II Gabrysia Juszczak (flet), MOD Kramsk
I Mikołaj Marciniak (trąbka), MOD Kramsk
 
Kategoria od 14 do 16 lat:
III Eryk Nowacki (trąbka), MOD Kramsk
II Sebastian Gwóźdź (saksofon altowy), MOD Kramsk
I Zofia Sobczak (saksofon altowy), MOD Kramsk

GRAND PRIX zdobył Mateusz Kwiryng (tuba), MOD Kramsk
 
Organizatorem konkursu była Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Lutosławskiego w Turku. Otworzyła go i gości powitała Marta Janicka - dyrektorka szkoły. W lożach VIP-ów zasiadali: Dariusz Kałużny - wicestarosta turecki oraz Andrzej Sochacki - inspektor ds. kultury i sportu UM w Turku (obaj panowie byli obecni do końca imprezy!).
Warto jeszcze odnotować takie nazwiska jak: Paweł Ciesielski, Robert Żurański oraz Krystian Weber. Skąd znamy te nazwiska?
 
 
15 kwietnia - Eliminacje do "Wygraj Sukces" - Ślesin 2016
 
 
Kwalifikacje wstępne do udziału w 21 festiwalu "Wygraj Sukces", który odbywa się w Tarnobrzegu odbyły się w MGOK w ŚLESINIE 9 kwietnia. Wzięło w nich udział 42 uczestników z naszego regionu wśród których 8 reprezentowało nasz ośrodek kultury. Do drugiego etapu, który odbędzie się 11 maja w Ostrowie Wlkp. zakwalifikowali się: Szymon Bąk, Wiktoria Benec oraz Natalia Smolarz (protokół). Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie do finału.
 
Organizatorom gratuluję  wysokiego poziomu organizacji kwalifikacji wstępnych i  dziękuję za ślesińską gościnność.
 
16 marca - 9-te Kramskie Wybijanie Żuru
 
9-te Kramskie Wybijanie Żuru

Występy zespołów "Okolica" z Rosji, "Penkulas Kapela" z Łotwy, grupy akrobatycznej z Chin, degustacja wielkanocnych potraw, kiermasz rękodzieła artystycznego, konkursy z nagrodami oraz akcja charytatywna na rzecz Wojtka Augustyniaka - to wszystko działo się 12 marca w auli kramskiego gimnazjum.

Czytaj więcej

 
 
10 marca - Konkurs Recytatorski - etap 2
 
Konkurs Recytatorski - etap 2
 
W minioną środę odbyły się w naszym ośrodku eliminacje rejonowe do XXIV Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa". Wzięło w nich udział 13 recytatorów. Komisja artystyczna w składzie: Małgorzata Hofmann, Aleksandra Baumgart oraz Anna Ziemniczak zakwalifikowała do spotkania finałowego w Strzałkowie następujących uczestników: Julię Głuchowską, Martynę Andrzejewską, Mikołaja Kurtas, Oliwię Musiałowską oraz Aleksandrę Maciejewską. Hubert Witkowski otrzymał wyróżnienie. Finaliści otrzymali nagrody książkowe zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Zobacz: foto1 | foto 2
 
 
10 marca - Gościnnie w Krzymowie
 
 

6 marca Kramska Kapela Podwórkowa wystąpiła gościnnie w gminie Krzymów na uroczystości zorganizowanej przez miejscowe władze z okazji Dnia Kobiet. Występ tym bardziej godny odnotowania, albowiem równolegle na scenie wystąpiła Joanna Bartel o której występie w Kramsku pisałem wcześniej. Ubrana w ciepłe kurtki widownia gorąco oklaskiwała występujących artystów. Trząsł się też dziadek Hieronim i doprawdy nie wiem czy to emocje czy temperatura na sali. Podziękowania dla występujących były jednak gorące i szczere. Był ogromny tort, kawa i fotobudka.

Zobacz

 
10 marca - Natalia - kolejna odsłona
 
Natalia - kolejna odsłona

Piosenką ,,Nie ma jak u mamy” w wykonaniu Marytyny Ćwik z Koszalina rozpoczął się trzeci, i zarazem ostatni, dzień przesłuchań w Ogólnopolskich Eliminacjach Dzieci Śpiewających do 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Przed jury wystąpiło 76 wokalistów w wieku od 12 do 13 lat. Była wśród nich nasza Natalka, która znalazła się również na liście nominowanych do występu finałowego! Przypomnę w tym miejscu, że Natalia swoje umiejętności wokalne trenuje pod czujnym okiem Karoliny Żurańskiej. Trzymamy kciuki i czekamy do 1 czerwca na kolejny występ Natalii.

 
10  marca - Koncert Joanny Bartel
 
Koncert Joanny Bartel

5 marca, w Centrum Pracy Twórczej wystąpiła Joanna Bartel, znana aktorka i jednocześnie artystka kabaretowa oraz wokalistka. Czytaj więcej →

 
3 marca - Konkurs Recytatorski - etap 1
 
Konkurs Recytatorski - etap 1
 
W minioną środę odbyły się w naszym ośrodku eliminacje gminne do XXIV Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa". Wzięło w nich udział 22 recytatorów ze szkół naszej gminy. Komisja artystyczna postanowiła zakwalifikować do eliminacji rejonowych: Agatę Badynę, Małgorzatę Kubsik, Sebastiana Graczyka, Jakuba Bąka, Piotra Żabierka, Natalię Smolarz, Oliwię Musiałowską oraz Sandrę Ciurysek. Zakwalifikowani z rąk dyrektora Przemysława Domagalskiego otrzymali nagrody książkowe zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Zobacz: foto 1 | foto 2

 

 
15 lutego - Natalia Smolarz na konińskim festiwalu
 
 
 
35. Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej za nami. Na scenie konińskiego "Oskardu" zaprezentowało się 27 wykonawców z Konina, Słupcy, Kłodawy, Dobrej, Turku, Boguszyc, Malanowa, Władysławowa, Kramska, Ślesina i Starego Miasta. Młodzi artyści wyłonieni podczas eliminacji (zgłosiło się ponad sto osób) rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: 7-10, 11-13, 14-16 lat.Nasz ośrodek reprezentowała Natalia Smolarz.
 
Festiwal to przedsięwzięcie prezentujące i promujące dorobek artystyczny solistów oraz zespołów. Festiwal, mający przede wszystkim formułę konkursową, stwarza możliwość wyłonienia talentów wokalnych. Integruje środowisko dzieci połączonych wspólną pasją.
W tym roku gościnnie wystąpiła wystąpi Monika Urlik – kompozytorka, skrzypaczka, finalistka wielu festiwali, uczestniczka 1. edycji The Voice of Poland.

 
 
9 lutego - Samorządowe kolędowanie w Skulsku
 
 

30 stycznia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Skulsku spotkali się samorządowcy siedmiu samorządów: Skulska, Ślesina, Kramska, Babiaka, Wierzbinka, Sompolna oraz Starostwa Powiatowego w Koninie, by 9-ty już raz wspólnie pośpiewać kolędy. Przybyłych powitał Jan Wadelski - dyrektor ośrodka kultury oraz Andrzej Operacz - wójt gminy Skulsk w towarzystwie Władysława Kocaja - wicestarosty konińskiego i ks. Mariana Kowalskiego - miejscowego proboszcza. Spotkanie tradycyjnie poprowadził Andrzej Prętnicki z Sompolna. Nie zabrakło wspólnie zaśpiewanej kolędy oraz pamiątkowych dyplomów. Jubileuszowe, X Samorządowe Kolędowanie już za rok w Sompolnie.

 
5 lutego - Jak wypoczywaliśmy
 
 
 
 

Dwa tygodnie ferii minęły szybko. Ledwo co cieszyliśmy się, że się rozpoczynają i ani się spostrzegliśmy, są już za nami. Tradycyjnie nasz ośrodek przygotował bogatą ofertę różnorodnych zajęć dla różnych grup wiekowych (tutaj pełna oferta). Zadowoleni są zapewni ci, którzy z niektórych zajęć skorzystali. Dla tych, którzy mimo zachęty pozostali w domach mamy trochę fotografii.

Zobacz: artyści z Krakowa | gramy i śpiewamy | malujemy | na drutach | zabawy

 
19 stycznia - Spotkanie z Jolantą Szwalbe
 
Spotkanie z Jolantą Szwalbe

Spotkanie z Jolantą Szwalbe

 
W poniedziałkowy wieczór miłośnicy literatury spotkali się z entuzjastką życia, panią Jolantą Szwalbe, której jedno z życiowych mott brzmi "Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
„Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz, potęga i magia" - mawia pisarka. Pani Jolanta Szwalbe z pamięci cytowała sentencje ludzi pióra, nauki, kultury. Wymieniała Wiktora Hugo, księdza Twardowskiego, Urszulę Ledóchowską, Marka Aureliusza, Antoine de Saint-Exupery, Rabindranatha Tagore i wielu innych. Opowiadała o sobie, o twórczości, o ludziach na których się wzoruje. Podczas spotkania autorka promowała swoje książki, które można było zakupić wraz z dedykacją.
Jolanta Szwalbe wzoruje się na ludziach, którzy do czegoś doszli pokonując swoją słabość, nie zniechęcając się przy pierwszej przeszkodzie oraz którzy działają na rzecz potrzebujących. Jest niepoprawną optymistką, jak o sobie mówi. Uważa, że bez względu na wiek należy marzyć i realizować swoje marzenia, bo nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia i dlatego warto je wydobyć z siebie. Należy też słuchać swojej intuicji i swojego serca, gdyż człowiek jest kopalnią złota, z której możesz wydobyć wszystko, co Ci potrzebne do wspaniałego i radosnego życia.

Zobacz

 
 
19 stycznia - XXIV finał WOŚP w Kramsku
 
 
 
Już trzeci raz Wielka Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała w Kramsku. I trzeci raz pokazaliśmy, że też możemy pomagać!
17 wolontariuszy, sala gotowa do licytacji, mnóstwo małych i większych artystów na scenie, muzyka. Efekt - 6.366,27 PLN i 41,40 €, w tym 2.576 PLN z licytacji.
Tegoroczny, XXIV finał przebiegał pod nazwą "Mierzymy wysoko". Zebrane pieniądze przeznaczone będą na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, 120 tysięcy wolontariuszy 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszło na ulice nie tylko polskich miast, ale także zagrało w kilkudziesięciu krajach na świecie. Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji.
Atrakcją naszych licytacji był niewątpliwie lot balonem ufundowany przez Centrum Szkoleniowe Wiedza z Konina (za 360 PLN w przestworza poleci Tomek Biegniewski), oraz przejazdy pojazdem paramilitarnym, starym motocyklem i wojskowym samochodem. Fundatorami tych atrakcji kolejno byli: Tomasz Pecelerowicz, grupa "Wolni" Kramsk oraz Piotr Hodlik.
Imprezę poprowadził Michał Szymański z uroczą Kasią Bąk. Na zakończenie, Józef Drop - wójt naszej gminy, w ciepłych i serdecznych słowach podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się nie tylko w organizację finału, ale i finansowo wsparli akcję Jerzego Owsiaka.