ŚWIĘTOJANKI ze Święćca

 

Zespół Ludowy "ŚWIĘTOJANKI" ze Święćca. Kierownik  - Kazimiera Olejniczak

Działa od 1969 roku. W swoim repertuarze posiada pieśni kujawskie i wielkopolskie. Od roku 2000 wystawia przedstawienia teatralno-obrzędowe propagując rodzimą tradycję, obrzędy i obyczaje. W roku 2004 wystawił spektakl „U trepiorza”, który został nagrodzony na XIII Międzypowiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim.  Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w wojewódzkich przeglądach zespołów ludowych. Za swoją działalność otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Jego twórczość repertuarowa została wydana w opracowaniu pod tytułem „Folklor muzyczny województwa konińskiego”, a twórczość muzyczna została nagrana do Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Instruktorem muzycznym jest Adam Kołodziejczak. Zespół wystawił następujące przedstawienia :
● Obrzędy wielkanocne ● Wigilia ● Wianki na oktobe ● Toasty rozmaite ● Król pasterzy i królewna majowa ● U trepiorza ● Wybijanie żuru ● W wiejskiej kuźni. Zobacz fr. U trepiorza

 

SENTYMENTALNE SERCA z Kramska

 

 

Zespół Wokalno-Instrumentalny "SENTYMENTALNE SERCA" z Kramska. Kierownik - Maria Wiktorska

Powstał w 1975 roku. Działa przy GOK-u w Kramsku. Instruktorem muzycznym jest  Adam Kołodziejczak. W swoim repertuarze posiada piosenki biesiadne oraz własne scenki satyryczne. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych OSP w Ciechocinku i w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Krynicy Zdroju. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień .

 

 

 

WIELOPOLANKI z Helenowa

 

Zespół Ludowy "WIELOPOLANKI" z Helenowa. Kierownik  - Maria Szczepankiewicz

Powstał w 1980 roku. W swoim repertuarze posiada pieśni kujawskie z regionu Kujaw Borowych.  Jest laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki w 1996 roku. Bierze udział w wojewódzkich przeglądach i konkursach.  Został nagrany przez program 2 TVP. Częściowy jego repertuar nagrało również Polskie Radio S.A. – Radiowe Centrum Kultury Ludowej w Warszawie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Instruktorem muzycznym jest Adam Kołodziejczak. W 1998 r. zrealizował swe pierwsze nagrania studyjne. Posłuchaj: A jakżem wiła; Borowiok; Hej tam za górą; Kujawy, Kujawy; Moja dziewczyno; Na łące kwitną kaczeńce; Oj, żebym jo wiedziała; Płynie potok; Radam, nie radam; Słoneczko na zachodzie; Śpiewajta dziewuchy; W helenowskich bagnach; W naszym Helenowie; Za las chłopcy za las; Za wysoką górą

 

WINNICZANKI z Winnicy

 

 

Zespół Ludowy "WINNICZANKI" z Wielan. Kierownik  - Aleksandra Szady

Powstał w 1984 roku przy Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kramsku. W swoim repertuarze posiada pieśni ludowe z okolic Wielkopolski i Kujaw. Jest laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki.  Brał udział w Krajowym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych nad Wisłą . Uznaniem dla jego pracy były nagrody i wyróżnienia jakie otrzymał na konkursach, przeglądach i prezentacjach. Instruktorem muzycznym jest Adam Kołodziejczak.


 

 

BRAVO z Izabelina

 

Zespół Wokalno-Instrumentalny "BRAVO" z Izabelina. Kierownik - Jerzy Smolarek

Działa od 2005 roku. W swoim repertuarze posiada piosenki biesiadne. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach lokalnych, bierze udział w konkursach i przeglądach. Instruktorem muzycznym jest Paweł Ciesielski.

 

 

 

 

Zespół Wokalno-Instrumentalny "DZIECI KUJAW" z Kramska. Kierownik - Robert Żurański

Powstał w 2008 roku. Propaguje  muzykę ludową. Odbywa regularne próby w Ośrodku Kultury, gdzie poszerza swój repertuar i poziom artystyczny. Bierze  czynny udział w uroczystościach gminnych. Instruktorem muzycznym jest Karolina Żurańska.

 

 

 

 

KRAMSKA KAPELA PODWÓRKOWA

Zespół o charakterze wokalno - instrumentalnym, propaguje muzykę warszawską o zabarwieniu biesiadnym. Składa się z ośmiu osób w tym 2 kobiety i 6 mężczyzn. Posiada pokaźny dorobek artystyczny. Ceniony jest w środowisku. Chętnie uczestniczy w uroczystościach gminnych. Instruktorem muzycznym jest Robert Żurański.

 

 

 

 

Mażoretki

Dwie grupy dziewcząt rozpoczęły swą działalność w 2011 r. Ćwiczą pod okiem Joanny Nowickiej

 

 

Orkiestra Dęta OSP Kramsk

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA W KRAMSKU